Ile zarabia psycholog kliniczny, czym się zajmuje?
Według statystyk stale rośnie ilość osób z problemami psychicznymi. Codzienny stres, gonitwa, skutki pandemii odbijają się na zdrowiu psychicznym Polaków. Jak grzyby po deszczu rośnie ilość gabinetów psychologicznych. Pacjenci mogą uzyskać wsparcie psychologa klinicznego zarówno w publicznej służbie zdrowia jak i w sektorze prywatnym. Czym dokładnie zajmuje się psycholog kliniczny i na jakie wynagrodzenie może liczyć?
Jaki jest zakres obowiązków psychologa klinicznego?
Zaburzenia natury psychicznej mogą skutecznie utrudnić życie, doprowadzić do całkowitego wycofania się z życia czy nawet do pozbawienia się życia. Stąd tak ważne jest, aby osoby w kryzysie zdrowia psychicznego, w porę trafiły do psychologa klinicznego i rozpoczęły terapię. Psycholog kliniczny diagnozuje zaburzenia psychiczne, emocjonalne, behawioralne i wspiera pacjentów w procesie leczenia. Pomaga np. osobom zmagającym się z depresją, chorobą dwubiegunową, z ADHD, z uzależnieniami. Prowadzi z pacjentami terapię psychologiczną, a jeśli uzna to za konieczne, kieruje do lekarza psychiatry. Współpraca pacjenta z psychologiem klinicznym to proces, cykliczne spotkania, dzięki którym pacjent zdobywa umiejętności radzenia sobie z trudnościami.
Gdzie pracuje psycholog kliniczny?
W odróżnieniu od psychologa szkolnego psycholog kliniczny pracuje w placówkach służby zdrowia. Miejsce pracy zależy także od specjalizacji, ale też od potrzeb społecznych. W pierwszej kolejności trzeba się bowiem zająć osobami, które są w najcięższym stanie i pilnie wymagają interwencji. Psycholog kliniczny pracuje najczęściej w następujących placówkach:
- w szpitalach psychiatrycznych
- w przychodniach zdrowia psychicznego
- w ośrodkach interwencji kryzysowej
Wachlarz miejsc pracy psychologa klinicznego jest bardzo szeroki. Osoby uzależnione od alkoholu, hazardu czy komputera korzystają z terapii w ośrodkach terapii uzależnień, gdzie zawsze dostępny jest psycholog. Pamiętajmy także o prywatnych gabinetach psychologicznych, których ilość na rynku stale rośnie. Jest to efektem wzrostu świadomości społecznej. Temat terapii psychologicznej przestał być tematem tabu.
Jakie są zarobki psychologa klinicznego?
To ile zarabia psycholog kliniczny, zależy od specjalizacji, miejsca i stażu pracy oraz sektora (publiczny czy prywatny). Stawki wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia są regulowane ustawowo. Od 1 lipca 2024 r. psycholog kliniczny z tytułem magistra i specjalizacją otrzyma nie mniej niż 9230,57 zł brutto miesięcznie. Przy czym ta kwota nie uwzględnia dodatków: stażowego, za pracę nocną czy w dni wolne od pracy. Z kolei w sektorze prywatnym, prowadząc własny gabinet, szacuje się, że, psycholog kliniczny może zarobić około 12000 zł brutto miesięcznie. Powszechne jest to, że psychologowie pracują w obu sektorach. Po godzinach pracy w szpitalu przyjmują pacjentów w swoim gabinecie. Wówczas ich zarobki wzrastają jeszcze bardziej.
Eksperci wskazują, że u około 26% Polaków przynajmniej raz w życiu rozpoznano zaburzenie psychiczne. Stale rośnie tempo życia i nie każdy potrafi spełnić narzucane wymogi i oczekiwania, a to prowadzi do problemów natury psychicznej. Dzięki psychologom klinicznym pacjenci mają możliwość uczestniczenia w terapii i pokonywania trudności, a dzięki temu zyskuje całe społeczeństwo. A to naszym zdaniem jest bezcenne.
Praca psychologa klinicznego powinna być dobrze opłacana. Czy jest? Jak uważasz? Podziel się opinią w komentarzu pod tym artykułem.
brak komentarzy