Jak dopasować rękawice robocze do wykonywanych prac?
Niezależnie od tego, czy planujesz małą naprawę, czy przed tobą duża robota, musisz założyć odpowiednią odzież. Należą do niej rękawice robocze. Dobrze dobrane są gwarancją bezpiecznej pracy. Ale nie tylko. Porządne rękawice ochronne daj również komfort. Zobacz, jak dopasować je do wykonywanych prac.
- Jak dobrać rękawice robocze?
- Rodzaje rękawic ochronnych – poziom ochrony
- Jak dopasować rękawice robocze do wykonywanych prac?
Jak dobrać rękawice robocze?
Rękawiczki robocze powinny być podstawowym środkiem ochrony indywidualnej. Zarówno w zakładach pracy, w których pracuje się fizycznie, jak i w domach, gdy realizuje się amatorskie projekty. Warto wiedzieć, że nie jest obojętne, co założy się na dłonie. Rękawice ochronne powinny być dopasowane do zagrożenia, na jakie jest się narażonym. Dzięki właściwemu doborowi można uniknąć poważnych uszkodzeń dłoni. Warto wiedzieć, że są różne poziomy ochrony. W prosty sposób rękawice robocze różnych klas przejrzysz na Baltic BHP, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do potrzeb. A spośród czego możesz wybierać?
Rodzaje rękawic ochronnych – poziom ochrony
Najprościej podzielić rękawice ochronne z uwagi na to, jaki poziom ochrony dają. Pierwszy typ zapewnia podstawowy poziom ochrony. Co to oznacza? Są to przede wszystkim rękawice, które są dedykowane do prac porządkowych, ogrodowych i ziemnych. Zazwyczaj są dość cienkie, delikatnie wzmocnione, dzięki czemu chronią przed otarciem naskórka, drobnym skaleczeniem, ale nie zabierają komfortu. Są lekkie, bardziej oddychające i pozwalają na precyzyjną pracę.
Rękawice zapewniające ochronę przed średnim zagrożeniem, zwykle mają za zadanie ocalić przed zagrożeniami mechanicznymi. Dzięki nim dłonie są zabezpieczone przed przecięciem tępymi i ostrymi narzędziami.
Przy ciężkich zagrożeniach należy postawić na rękawice, które będą odporne na ukłucia i przecięcia ostrymi narzędziami. Wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko poważnego uszkodzenia dłoni, warto wybierać rękawiczki z najwyższymi normami.
Jak dopasować rękawice robocze do wykonywanych prac?
A jak dopasować rękawice ochronne do konkretnych wykonywanych prac? Tutaj znaczenie ma przede wszystkim to, z jakim materiałem będzie się pracować i na czym robota będzie polegać. To, z jakimi substancjami będzie się miało styczność, jest bardzo ważne. W sytuacji, gdy ma się styczność z olejami lub benzyną, najlepiej postawić na rękawice ochronne powleczone nitrylem.
W przypadku, gdy chce się wykonywać prace budowlane lub transportowe, świetnie sprawdzą się rękawice powleczone lateksem. Odpowiednio chropowata powłoka zapewni lepszą przyczepność. Im wyższa gramatura na rękawicy, tym większa szansa zarówno na ochronę przed wodą, jak i olejem. Dobrze, gdy rękawice wzmocnione są także w wierzchniej części. Dzięki temu dłonie zabezpieczone są również przed uderzeniami.
W przypadku wykonywania prac precyzyjnych – monterskich, w tym elektrycznych, zdecydowanie lepiej sprawdzą się rękawiczki powleczone poliuretanem. Powinny być dość cienkie i dobrze przylegające.
Rękawice robocze skórzane docenią pracownicy zakładów przemysłowych i warsztatów samochodowych. Gruba powłoka sprawia, że żadna substancja nie ma styku ze skórą, a dłonie pracowników są w dużym stopniu chronione przed pozostałymi czynnikami niebezpiecznymi. Rękawice skórzane robocze polecane są też do prac ogrodowych.
Nie można nie wspomnieć o rękawiczkach do zastosowań specjalistycznych. Te należy dobierać bardzo skrupulatnie. Należą do nich rękawice antywibracyjne, antyprzecięciowe i antyprzebiciowe, a także termoodporne i chemoodporne. Ich nazwy mówią same za siebie. Rękawice antyprzecięciowe są niezbędne przy pracy ze szkłem. Stosowane są też, chociażby przy przenoszeniu blach dachowych i elementów zbrojenia.
Wybór odpowiedniej rękawicy to szalenie ważna sprawa. Rękawiczki robocze są podstawą środków indywidualnej ochrony. Dzięki nim dłonie są bezpieczne. Z racji tego, że ich wybór jest ogromny, warto dobierać je do każdej pracy osobno, a nie liczyć na to, że wystarczą uniwersalne.
brak komentarzy