Jak nauczać dziecko matematyki? 5 sposobów na szybką naukę matematyki
Niektóre dzieci mają problem ze zrozumieniem matematyki i ich rodzice szukają sposobu na jego rozwiązanie. Zaczynają wynajmować specjalnych korepetytorów, jednakże sposób nauczania przez takie osoby może nie przynieść wymaganych efektów. W niniejszym artykule podpowiemy, od czego rozpocząć nauczanie dziecka matematyki, a także pokażemy 5 sposobów na szybką naukę.
- Od czego rozpocząć nauczanie dziecka matematyki?
- 1. Stosowanie gier matematycznych
- 2. Kolorowanki
- 3. Nie krytykować – pomagać
- 4. Cierpliwość wskazana
- 5. Stosować zadania domowe i nagradzać za ich wykonanie
Od czego rozpocząć nauczanie dziecka matematyki?
Przed rozpoczęciem nauczania, warto najpierw sprawdzić, z czym dziecko ma duży problem. W większości przypadkach dzieci mogą mieć trudność z obliczaniem jakiegoś prostego równania lub z tekstami ze zrozumieniem. Jeśli próbowałeś różnych sposobów na poprawne nauczanie i nie przyniosły pozytywnych rezultatów, to w poniższej części artykułu wymienimy kilka proponowanych.
1. Stosowanie gier matematycznych
Dzieci uwielbiają gry i zabawy. Więc dlaczego można tego nie wykorzystać przy nauce? Stosowanie gier matematycznych może przynieść pozytywny efekt, jeśli odpowiednio je zaplanujemy. Jakie gry zastosować? Można stworzyć małą planszę, na której zostaną narysowane pola z jakimiś wartościami liczbowymi. Do tego potrzebna będzie kostka do gry. Przy każdym rzucie kostką, wartość pola będzie dodana do liczby oczek kostki i w ten sposób dziecko może zapamiętać regułę dodawania lub odejmowania.
2. Kolorowanki
Kolorowanki mogą także poprawić jakość nauki matematyczki dla twojego dziecka. W tym celu można wydrukować jakiś obrazek czarno-biały, podzielić na pewne części, ponumerować dodatnimi i ujemnymi liczbami. Obok obrazka należy uwzględnić treść zadania, w której można napisać: „pokoloruj liczby dodatnie kolorem niebieskim, liczby ujemne kolorem czerwonym” itp. Treść można wymyślić samemu. Głównie chodzi o zastosowanie kolorowanek w celach nauki.
3. Nie krytykować – pomagać
Przy nauczaniu dziecka, ważne jest to, aby nie krytykować dziecka za błędy, jakie popełnia. Dla nas wynik jest oczywisty i w tym celu powinniśmy odpowiednio wytłumaczyć prostymi słowami. Można spróbować pobawić się ze swoim dzieckiem. W jaki sposób? Na przykład rodzic może udawać ucznia, a dziecko, kolegę z ławki. Wzajemne zadawanie pytań, wspólne obliczania mogą przynieść pozytywne efekty.
4. Cierpliwość wskazana
Równie ważna jest cierpliwość. Dziecko może potrzebować dużo czasu na zrozumienie materiału i w tym celu powinniśmy cierpliwie do tego podchodzić. Jeśli dziecko nadal popełnia te same błędy, należy zastosować różne techniki. Jakie? Przypuśćmy, że dziecko ma problem z podstawowym mnożeniem. Można zlecić napisanie tabliczki mnożenia, rozpoczynając od pierwszej kolumny z 1. Następnie 2,3 itd., aby dziecko mogło zapamiętać ich wartości. Jeśli nadal będzie miało problem, należy powtórzyć ćwiczenie.
5. Stosować zadania domowe i nagradzać za ich wykonanie
Motywacja przynosi sukcesy. W tym celu należy zadawać zadania domowe i nagradzać w odpowiedni sposób. Można zrobić kalendarz tygodniowy i odznaczać za wykonaną prace w danym dniu. Gdy dziecko w ciągu tygodnia odrobiło pracę domową, można podarować jakiś prezent (wybór należy po stronie rodzica).
jeden komentarz