Słownik upadłości konsumenckiej. Kim jest dłużnik, syndyk, wierzyciel…?
Upadłość konsumencka cieszy się coraz większą popularnością. Jest to jeden ze sposobów na wyjście z długów i zaczęcie życia z czystą kartą. Jednak zanim zacznie się proces wnioskowania o upadłość konsumencką, warto dowiedzieć się wszystkiego na jej temat, w tym przede wszystkim poznać najważniejsze pojęcia. Poniżej wyjaśniamy kluczowe z nich.
- Co to jest upadłość konsumencka?
- Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej
- Kim jest dłużnik?
- Upadły — kogo obejmuje tego typu określenie?
- Wierzyciel w upadłości konsumenckiej
- Kim jest syndyk?
- Kim jest sędzia-komisarz?
Co to jest upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka to proces, którego celem ma być redukcja lub całkowite umorzenie długów osoby fizycznej. Postępowanie takie wszczynane jest na wniosek dłużnika. Musi on złożyć go we właściwym sądzie upadłościowym. Upadłość konsumencka w przeciwieństwie do postępowania komorniczego ma oddłużyć konsumenta, nawet kosztem wierzycieli.
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Pierwszym krokiem do ogłoszenia upadłości jest złożenie wniosku do sądu. W związku z tym, że pismo takie musi spełniać określone w ustawie wymogi formalne, ale też jasno przedstawiać sytuację dłużnika, dobrze by było sporządzone przez prawnika. Dzisiaj wiele kancelarii prawniczych specjalizuje się w upadłości konsumenckiej, na przykład www.upadlosckonsumencka.expert. Prawnicy mają wiedzę, ale i doświadczenie, dzięki któremu wiedzą, jak właściwie poprowadzić całe postępowanie, by rozstrzygnięte zostało na korzyść ich klientów.
Kim jest dłużnik?
Dłużnikiem nazywa się osobę, która nie spłaciła zobowiązań w terminie. Jednak należy rozumieć to pojęcie szerzej. Długi to szereg obowiązków dłużnika wobec wierzyciela. Najczęściej rozumie się je jako pieniądze. W istocie w przypadku upadłości konsumenckiej tak jest. Prawo upadłościowe jasno wskazuje, kto jest dłużnikiem i może zgłosić wniosek o upadłość.
Upadły — kogo obejmuje tego typu określenie?
Upadły to jeden z uczestników postępowania upadłościowego, wobec którego sąd wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości, stwierdzając uprzednio w wyniku postępowania jego niewypłacalność.
Wierzyciel w upadłości konsumenckiej
Wierzyciel to określenie na osobę fizyczną lub prawną, u której ktoś zaciągnął dług i go nie spłacił. Takie wierzytelności, czyli uprawnienia wierzyciela do żądania od dłużnika spełnienia świadczeń, mogą mieć zarówno charakter pieniężny, jak i niepieniężny. Wierzyciel ma więc prawo do skutecznego żądania spłacenia zaległości. Może domagać się od dłużnika, żeby ten wpłacił określoną kwotę lub zaniechał jakiegoś zachowania, jednak podstawą takich wymagań muszą być czynności prawne i akty administracyjne.
Kim jest syndyk?
Syndyk to osoba wyznaczona przez sąd do kierowania majątkiem upadłego. Jego głównym zadaniem jest oczywiście zarządzanie, zabezpieczanie i likwidowanie masy upadłości. W tym celu musi skontaktować się z wszystkimi wierzycielami, by poinformować ich o ogłoszeniu upadłości, sporządzić listę wierzytelności. Syndykiem może być każda osoba fizyczna, która posiada licencję doradcy restrukturyzacyjnego lub spółka prawa handlowego, jeśli jej reprezentanci również mają takie uprawnienia.
Kim jest sędzia-komisarz?
W przypadku postępowania upadłościowego warto wyjaśnić jeszcze, kim jest sędzia-komisarz. To właśnie on kieruje tokiem postępowania, a więc nadzoruje czynności syndyka, nadzorcy sądowego i zarządcy. Niejako przejmuje sprawę po ogłoszeniu upadłości przez sąd upadłościowy. Sędzią-komisarzem może stać się tylko wyznaczony przez sąd sędzia zawodowy.
Powyżej wyjaśnione zostały najważniejsze pojęcia związane z upadłością konsumencką. Warto znać wszystkie role i zadania osób, które biorą udział w tego typu postępowaniu. Dzięki temu cała sprawa staje się znacznie prostsza w zrozumieniu.
komentarze (2)