Co to jest ethereum? Krótka historia kryptowaluty ETH
Kryptowaluty kojarzą nam się przede wszystkim z bitcoinem. Zakłada się, że to właśnie on był pierwszą z nich. Dzisiaj walut cyfrowych jest znacznie więcej. Popularnością bitcoinowi dorównuje ethereum. Czym jest? Jaka jest jego historia?
Czym jest ethereum?
Dzisiaj ethereum jest jedną z kryptowalut. Jednak początkowo miał nią nie być. Była to zdecentralizowana platforma, a podstawową walutą na niej był ether (ETH). Kryptowaluta, w tym ethereum, umożliwia zawieranie transakcji płatniczych, jednak niewiele z nich tak naprawdę jest wykorzystywanych do płacenia za zakupy i usługi. Większość traktuje się po prostu jako inwestycję. To sposób na pozarynkowe ulokowanie kapitału. Aby bezpiecznie kupić lub sprzedać ethereum wystarczy skorzystać z kantoru, jak kantorbitcoin.pl/ethereum-zakup-i-sprzedaz-eth/, gdzie krok po kroku omówiony jest cały proces. A skąd w ogóle wzięło się ethereum? Jak działa?
Historia ethereum
Ethereum stworzył urodzony w Rosji kanadyjski programista Vitalik Buterin. Co ciekawe, ten informatyczny geniusz był jednym z założycieli „Bitcoin Magazine”. Tak więc tematyka kryptowalut była mu znana. W 2013 roku Vitalik Buterin opublikował tzw. White paper. To właśnie z tego raportu dowiedziano się o projekcie, który nazwał ethereum.
Rok później we współpracy z innymi programistami opracował platformę ethereum. Jakie miało być jej przeznaczenie? Przede wszystkim miała służyć programistom do tworzenia programów bez opłat. Projekt ethereum określano jako zdecentralizowaną sieć wydobywczą i platformę programistyczną jednocześnie. Ale samo korzystanie z niej miało być prostsze niż przy bitcoinie, bo ethereum napisano bardziej ogólnym językiem skryptowym.
Projekt był kosztowny, ale Vitalik Buterin zwrócił się o pomoc do społeczności, która jest skupiona wokół rynku kryptowalut. To sprawiło, że w 2015 roku ethereum zostało upublicznione. Dzisiaj platforma i kryptowaluta jako taka wspierana jest nawet przez znane marki. Wspierają ethereum firmy takie jak Intell, Microsoft, Samsung.
W 2016 roku platforma ethereum doświadczyła ataku hackerów. To sprawiło, że społeczność ETH zadecydowała o podziale ethereum. Są więc już dwa blockchainy: ethereum i ethereum classic.
Ile kosztuje 1 ETH? Specyfika ethereum
Warto wiedzieć, że to, ile kosztuje 1 ETH, szybko się zmienia. Na rynku kryptowalut, tak jak na klasycznej giełdzie, działa wiele mechanizmów, które mają wpływ na wartość każdej z nich. Na dzień pisania niniejszego artykułu cena 1 ethereum to 7732,93 zł. Jednak w ostatnich dniach nastąpił jej widoczny spadek. Historyczne maksimum ethereum to 20 945,28106 zł. Warto wiedzieć, że nie trzeba kupować całej jednostki. Walutę ethereum można podzielić na części o mniejszej wartości. Wyróżnia się: finney, szabo, shannon, babbage, lovelace, wei (najmniejszaz, jedna trylionowa etheru).
Jak działa ethereum?
Ethereum działa jak klasyczne kryptowaluty, a więc w technologii blockchain. Łańcuch bloków danych o transakcjach jest więc zdecentralizowanym systemem. Platforma ethereum pracuje w środowisku własnej sieci. Oczywiście w przypadku ethereum mamy do czynienia z tzw. kopaniem kryptowaluty przy pomocy koperek, a więc komputerów o dużej mocy obliczeniowej. Za to użytkownicy są nagradzani wirtualnymi monetami. Jeśli jednak ktoś chce nabyć ether, może wejść na platformę ethereum i za tradycyjne pieniądze kupić walutę, popularnie nazywaną tak jak platforma (niekiedy ether i ethereum są używane zamiennie).
Jak widać, ethereum cieszy się ogromną popularnością. Dzisiaj na inwestycję w niego decyduje się wiele osób, zarówno początkujących, jak i posiadających już wiedzę i doświadczenie na rynku kryptowalut. Warto o nim pomyśleć, gdy szuka się sposobów na zainwestowanie środków.
komentarze (2)