Co to jest praca dorywcza?
Pojęcie pracy dorywczej wydaje się nam doskonale znane i dość często jest używane, jako określenie pracy tymczasowej. Nie jest to standardowa forma zatrudnienia, dająca możliwość normalnego zarobkowania, jak w przypadku pracy na umowę na czas nieokreślony. Czym właściwie jest praca dorywcza? Jak ją rozumieć?
- Praca dorywcza – definicja
- Dla kogo praca dorywcza?
- Praca dorywcza, a prawo
- Jakie są rodzaje pracy dorywczej?
- Jak znaleźć oferty pracy dorywczej?
Praca dorywcza – definicja
Praca dorywcza to bardzo popularne pojęcie, którym określa się zatrudnienie na krótki czas. Nie jest to jednak standardowy stosunek pracy i tak naprawdę ciężko dokładnie zdefiniować czym właściwie jest. Trudność ta bierze się przede wszystkim z tego, że w polskim prawie nie ma takiego pojęcia, z tego też powodu, jego znaczenie jest bardzo niejednolite i może być różnorako rozumiane. Mimo wszystko wbrew temu, co wielu sądzi, praca dorywcza nie jest pracą sezonową, ponieważ nie dotyczy ona konkretnego czasu i pory roku. Można się jej podejmować w dowolnym momencie i może dotyczyć najróżniejszych typów prac.
Dla kogo praca dorywcza?
Praca dorywcza najczęściej jest rozumiana jako forma zatrudnienia dodatkowego czy też możliwości dorobienia przy okazji zdobycia doświadczenia. Zazwyczaj decydują się na nią osoby młode, w przedziale wiekowym między 15 a 24 lat, co może świadczyć o tym, iż jest traktowana jako rodzaj dorobku, przed faktycznym i pełnym wejściem na rynek pracy. Równie często po pracę dorywczą sięgają także osoby powyżej 60 roku życia, czego powodem zazwyczaj jest dorobienie do emerytury.
Praca dorywcza, a prawo
Jak zostało wspomniane, prawo nie definiuje pracy dorywczej, jednak według kodeksu cywilnego, może być ona oparta na różnych typach umowy. Zazwyczaj mówi się tutaj o zatrudnieniu na umowie zlecenie, o dzieło, a także umowie o pracę na czas określony. Często mianem pracy dorywczej określa się także umowę tymczasową, która zawierana jest między zakładem pracy, pracownikiem, a agencją zatrudnienia.
Jakie są rodzaje pracy dorywczej?
Choć po pracę dorywczą najczęściej sięgają ludzi młodzi nieposiadający stałego zatrudnienia, a także osoby starsze na emeryturze, tak naprawdę każdy może pomyśleć o pracy dodatkowej, w celu dorobienia na przykład do pensji. W tym celu możliwe jest wykonywanie wielu różnych form pracy od opieki nad dziećmi, udzielania korepetycji, wykonywania tłumaczeń, sprzątania, aż po transport czy gastronomię. Wiele z takich prac można wykonywać zdalnie w domu, co dodatkowo ułatwia dorabianie choćby poza czasem pracy standardowej.
Jak znaleźć oferty pracy dorywczej?
Pracę dorywczą można rozpocząć na dwa sposoby. Po pierwsze poprzez znalezienie odpowiedniego ogłoszenia w sieci. Serwisy internetowe obfitują w oferty pracy, zarówno standardowe, jak i dodatkowe. Pracodawcy szukają w ten sposób osób, które mogłyby wykonywać pewną formę pracy, ale na umowie niestandardowej. Drugi sposób to samozatrudnienie, czyli na przykład poprzez ogłoszenie w sieci swojej oferty pracy, którą mogłoby się wykonywać, na przykład udzielając korepetycje.
brak komentarzy