Dlaczego została wprowadzona nauka zdalna? Problemy związane z nauką zdalną w szkołach
W obecnych czasach komputery stały się niezbędnymi narzędziami życia codziennego. Dzięki nim możemy nie tylko wykonywać różne czynności tj. granie, surfowanie po internecie itp., ale są one także narzędziem pracy w różnych branżach. Komputery wykorzystywane są także w edukacji online, aby dzieci mogły w ten sposób kontynuować naukę. W niniejszym artykule będziemy pisać o nauce zdalnej i postaramy się wykazać najistotniejsze problemy związane z taką formą nauki w szkołach.
- Czym jest nauka zdalna?
- Dlaczego została wprowadzona nauka zdalna?
- Jakie są problemy związane z nauką zdalną w szkołach?
- Jak poradzić sobie z problemem związanym z nauką zdalną?
Czym jest nauka zdalna?
Nauka zdalna stała się alternatywą dla dzieci, aby mogły uczyć się w niestacjonarny sposób (w domu). Jest to nic innego, jak edukacja elektroniczna przeprowadzona w czasie rzeczywistym. Osoby, które uczą się zdalnie, powinny mieć przede wszystkim komputer i dostęp do internetu. Dzięki takim rozwiązaniu, uczniowie i nauczyciele mogą bez problemu łączyć się na lekcje poprzez jakąś platformę (Skype, Discord, Messenger itp.). Rożnica w nauce zdalnej a stacjonarnej jest taka, że ta pierwsza przeprowadzana jest na odległość i lekcja trwa zdecydowanie krócej – jedynie około 30 min.
Dlaczego została wprowadzona nauka zdalna?
Z reguły nauka zdalna jest wprowadzana w nagłych sytuacjach (tj. pandemia). Obecnie możemy zauważyć sytuację, jaka panuje na świecie i taka forma nauki dla dziecka może być bezpieczna. Nauczanie zdalne zostało wprowadzone dlatego, aby społeczeństwo mogło normalnie funkcjonować, wykorzystując przy tym współczesną technologię. Decyzję o nauce zdalnej ustala Państwo i dyrektor, jeśli zauważą kryzys związany ze wzrostem liczby osób zakażonych. A czy są jakieś problemy związane z nauką zdalną w szkołach? W poniższej części artykułu będziemy o tym pisać.
Jakie są problemy związane z nauką zdalną w szkołach?
Jako, iż nauczanie zdalne ma swoje plusy, posiada także minusy, które mogą zaszkodzić niektórym osobom. Warto o nich wspomnieć, aby wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić. Pierwszym i zasadniczym problemem jest pogorszenie narządu wzrokowego. Osoby, które nadmiernie korzystają z komputera, mogą być narażone na wady wzroku. Drugim problemem jest nuda. Chodzi tu głównie o pogorszenie się stanu psychicznego u osób. Trzecią wadą są braki językowe. W tym przypadku nauka zdalna nie ma praktycznego zastosowania i uczniowie nie mogą samodzielnie doszkolić swoich umiejętności. Kolejnym problemem może okazać się uzależnienie od komputera i smartphonu. Dlaczego? Osoby, które często korzystają z komputera, mogą nie rozróżniać świata rzeczywistego od wirtualnego i będą bardziej przyzwyczajać się do nierealistycznego obrazu. Ostatnim problemem jest izolacja od społeczeństwa. Ten problem jest najważniejszy, ponieważ dzieci muszą nauczyć się żyć wśród rówieśników, aby mogły normalnie funkcjonować w społeczeństwie.
Jak poradzić sobie z problemem związanym z nauką zdalną?
Naukę zdalną można porównać do pracy biurowej, ponieważ w obu przypadkach osoby mają styczność z komputerem i w takiej sytuacji należy robić częstsze przerwy. Jeśli dziecko ma problemy językowe, rodzic powinien przejąć inicjatywę i pomóc mu w nauce. Ważne w tym wszystkim jest to, aby kontrolować dziecko, by zapobiec problemom przedstawione powyżej.
komentarze (2)