Ile zarabia technik farmacji?
Mówiąc o technikach farmacji, ma się na myśli najczęściej aptekarzy. Wydaje się więc, że nie jest to zawód wymagający, a już na pewno nie jest on jakoś szczególnie wysoko płatny. Czy na pewno? Jak zostać technikiem farmacji? Ile zarabia się w tym zawodzie?
- Kim jest technik farmacji?
- Czym zajmuje się technik farmacji?
- Ile zarabia technik farmacji?
- Jak zostać technikiem farmacji?
- Czym charakteryzuje się dobry farmaceuta?
Kim jest technik farmacji?
Technik farmaceutyczny, powszechnie znany też jako technik farmacji to zawód, który uprawnia do pracy w aptekach ogólnodostępnych, punktach aptecznych, a także w przemyśle farmaceutycznym. Oczywiście, aby zajmować się tą pracą, konieczne jest ukończenie odpowiedniej szkoły, a także zdobyciu doświadczenia w zawodzie. Wbrew temu, co wielu sądzi, taka osoba to nie tylko aptekarz, zajmujący się sprzedażą leków.
Czym zajmuje się technik farmacji?
Pierwsze co przychodzi nam na myśl, to aptekarz wydający leki. Trzeba jednak pamiętać, że zawód ten jest bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Takie osoby muszą mieć dość szeroką wiedzę z zakresu medycyny i farmacji, produkcją leków, a także analizy ich jakości. Innymi słowy, muszą się orientować w rynku medycznym i mieć wiedzę tak z biologii, jak i zdrowia publicznego, farmacji i psychologii.
Ile zarabia technik farmacji?
Tak jak w przypadku innych zawodów i tutaj zarobki będą uzależnione od wielu czynników, jak konkretne stanowisko, staż pracy, firma czy miejscowość. Inaczej będzie się zarabiało w małej osiedlowej aptece, inaczej w wielkiej sieci, szpitalu czy firmie farmaceutycznej zajmującej się badaniami leków. Obecnie średnia płaca w tym zawodzie wynosi około 3,4 tys. zł brutto, przy czym znajdzie się grupa, która będzie otrzymywać pensje powyżej 4 tys. a i taka, której zarobki będą w granicach najniższej krajowej.
Jak zostać technikiem farmacji?
Aby zostać technikiem farmacji, konieczne jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia, choć niekoniecznie chodzi tutaj o studia, a bardziej o szkoły policealne z tym kierunkiem oraz odbyciem co najmniej dwuletniego stażu w aptece. Możliwe jest także zdobycie wykształcenia wyższego na studiach, co daje nam większe możliwości. Co istotne – aby móc wykonywać ten zawód konieczne jest zdobycie uprawnień. Bez tego nie ma możliwości pracy nawet w zwykłej aptece. Ukończenie kursu to za mało – trzeba jeszcze zdać egzamin państwowy, organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Czym charakteryzuje się dobry farmaceuta?
Zawód farmaceuty zdecydowanie zalicza się do grona zawodów publicznego zaufania. Osoba taka powinna być więc rzetelna i posiadać szeroką wiedzę. Niezbędna będzie tu oczywiście sumienność, skrupulatność, a także ciągłe poszerzanie swojej wiedzy. Farmaceuta musi znać wszystkie leki, orientować się w ich działaniu, a także być na bieżąco ze zmianami prawnymi. Rzecz jasna konieczne są także odpowiednie umiejętności społeczne, ponieważ osoby te mają ciągły kontakt z klientem.
brak komentarzy