Pieniądze, Praca, Zarobki

Ile zarabia księgowa?

Kobieta przy komputerze

Zawód księgowego jest dosyć popularny i powszechnie uznawany za dobrze płatny. Czy rzeczywiście tak jest? Co warto wiedzieć o księgowych i ile rzeczywiście zarabiają? Co wpływa na pensje? Czy warto być księgową?

Kim jest księgowa?

Zawód związany z księgowością najczęściej kojarzy się nam z liczeniem, a także szeroko pojętym wprowadzaniem danych do systemu. To mocne uproszenie, ponieważ osoby zajmujące się tą dziedziną, mają zdecydowanie szerszy zakres wiedzy, który w znacznym stopniu opiera się na znajomości prawa i przepisów. Liczy się tutaj skrupulatność, dokładność, zaangażowanie, umiejętność skupienia oraz rzecz jasna uczciwość.

Czym zajmuje się księgowa?

Praca w księgowości to dość szeroko pojęta wiedza z zakresu rachunkowości. Osoby takie zajmują się prowadzeniem ksiąg przychodów i rozchodów, rozliczaniem podatków, kwestiami kadrowymi i płacowymi, przechowywaniem faktur oraz wprowadzaniem danych do systemów. Oczywiście wymaga to umiejętności liczenia, ale też i znajomości obowiązujących przepisów prawnych, dotyczących nie tylko sposobu rozliczeń, ale i ogólnie pojętej działalności rynkowej.

Ile zarabia księgowa?

Zarobki w księgowości mogą być mocno zróżnicowane i ogólne dane podają, że średnia dla całego zawodu wynosi około 4,5 – 5,5 tys. zł brutto. Oczywiście są osoby, które zarabiają więcej, a także i takie, które zarabiają mniej. Zarobki będą tutaj zależały od kilku czynników – stażu pracy, wielkości firmy i jej lokalizacji. W różnych województwach, miastach i firmach może wyglądać to więc nieco inaczej.

Dlaczego księgowa, a nie księgowy?

Najczęściej szukając specjalisty z dziedziny rachunkowości, szuka się księgowej, czyli kobiety. Dlaczego? Powód jest stosunkowo prosty – okazuje się, że zawód ten, w zdecydowanej większości wykonywany jest przez kobiety. Według różnych danych, specjalistek na tym stanowisku jest ok. 85 – 90%, co za tym idzie, panowie są w mniejszości. Nie oznacza to jednak, że zawodem tym mogą zajmować się tylko kobiety – jeżeli interesują nas zagadnienia z księgowości, jest to stanowisko dla każdego, oczywiście, żeby się tym zajmować, trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje.

Jak zacząć pracę w księgowości?

Żeby zacząć pracę na stanowisku księgowej (lub księgowego), trzeba spełniać określone warunki, przede wszystkim posiadać odpowiednie kwalifikacje. Chodzi tutaj głównie o wykształcenie kierunkowe, które najlepiej zdobyć na studiach, choć możliwe jest także uzyskanie dyplomu na innych zasadach. Mimo wszystko posiadanie wyższego wykształcenia w większości przypadków jest wymagane przez pracodawców. Od tego też będzie zależało, jak będziemy się piąć po szczeblach kariery, bowiem zawód ten może dzielić się na wiele różnych kategorii, w zależności od specjalizacji.

Tak więc dla osób jeszcze niedoświadczonych jest stanowisko młodszego księgowego, dla bardziej doświadczonych – starszego księgowego. Są także księgowi ds. projektów, księgowi ds. VAT, samodzielni księgowi, a także jedno z najwyższych stanowisk (i najlepiej płatnych) główni księgowi.

Tematyka , , ,

O autorze Igor Opiecki