Jak sprawdza się nauka zdalna na studiach? Co myślą studenci o takiej formie studiowania?
Odkąd nauka zdalna została wprowadzona w szkołach, studenci zaczynają odczuwać negatywne skutki takiej formy studiowania. Większość z nich dobrze radzi sobie z konsekwencjami nauki online, jednakże niektórzy studenci mają z tym zdecydowanie większy problem. W niniejszym artykule powiemy, jak sprawdza się nauka zdalna na studiach i co studenci myślą o takiej formie edukacji, a także podpowiemy, jak radzą sobie w takich sytuacjach.
- Jak sprawdza się nauka zdalna na studiach?
- Co studenci myślą o nauce zdalnej?
- Jak studenci sobie radzą w sytuacji, gdy odczuwają zmęczenie w nauce zdalnej?
Jak sprawdza się nauka zdalna na studiach?
Istnieją takie kierunki studiów, które umożliwiają studiowanie online. Jednakże odkąd mamy styczność z pandemią, większość wydziałów zdecydowała się na naukę zdalną. Efekt tego jest taki, że studenci mogą kontynuować naukę w wygodny dla nich sposób, ale konsekwencje tego są różne. Oczywiście taka forma studiowania przynosi korzyści tj. nauka bez wychodzenia z domu w komfortowych warunkach, ale skutek tego jest taki, że studenci mogą szybko odczuwać zmęczenie i niechęć do dalszej pracy. W tym przypadku ich koncentracja jest uśpiona i nie mogą przyswoić nowej wiedzy. W poniższej części artykułu sprawdzimy, co studenci myślą o nauce zdalnej.
Co studenci myślą o nauce zdalnej?
Przeprowadziliśmy wywiad z kilkoma studentami Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i popytaliśmy ich, co sądzą o nauce zdalnej:
Agnieszka: „Gdy moja uczelnia przeszła na naukę zdalną, byłam zadowolona. Poważnie. W końcu nie musiałam dojeżdżać z jednego miasta do drugiego. Ale w późniejszym czasie odczuwałam straszne zmęczenie. W ciągu jednego dnia piłam chyba z 4 kubków kawy i wciąż to nie wystarczało. Po tym okresie nie mogłam normalnie funkcjonować…”
Dawid: „Powiem szczerze, że się strasznie rozczarowałem. Inaczej są prowadzone zajęcia jak na wydziale. Momentami próbowałem na siłę być aktywny na zdalnych, ale efekt tego był taki, że większość minut przesypiałem i byłem rozkojarzony”.
Bartek: „Ja tam jestem zadowolony z tych zdalnych. Podczas zajęć włączałem sobie Facebook i przeglądałem sobie strony internetowe. Gdy widziałem, że odczuwałem niechęć podczas nauki zdalnej, to postanowiłem samodzielnie się uczyć, bo ta nauka online nie dawała mi takiej satysfakcji, jakbym był na wydziale”.
Monika: „Powiem tak. W pierwszym okresie jeszcze było spoko. Ale później rzeczywiście byłam tak strasznie zmęczona, że nie potrafiłam normalnie funkcjonować. Musiałam często robić sobie przerwy, bo zbyt długie przesiadywanie przy laptopie sprawiało mnie o ból pleców i nóg”.
Jak widzimy, pierwszy okres nauki zdalnej przynosił pozytywne efekty, jednakże kluczem do problemu jest późniejszy okres edukacji online.
Jak studenci sobie radzą w sytuacji, gdy odczuwają zmęczenie w nauce zdalnej?
W przypadku, gdy student odczuwa niechęć i zmęczenie spowodowaną przez naukę zdalną, należy zmienić tryb pracy. To znaczy? Jeśli przez większość czasu student siedział przy biurku, powinien zmienić miejsce, w którym zazwyczaj się uczył. Zmiana otoczenia może pozytywnie wpłynąć na pozytywny efekt nauki. Dodatkowo należy robić częstsze przerwy, ponieważ zbyt długie przesiadywanie przy komputerze, rzeczywiście jest wyczerpujące.
komentarze (4)