Jak wygląda praca w wojsku?
Na temat pracy żołnierza zawodowego krąży wiele mitów. Jedni mówią, że jest to niebezpieczny zawód, inni – że w czasie pokoju żołnierze nic nie muszą robić. Prawda leży jak zwykle pośrodku, jednak warto zaznaczyć, że żołnierze również w czasach pokoju mają całkiem sporo do roboty. Jak realnie wygląda praca w wojsku i kto może ją wykonywać?
- Jak wygląda praca w wojsku? Co robi żołnierz?
- Kto może pracować w wojsku?
- Czy praca w wojsku jest opłacalna?
Jak wygląda praca w wojsku? Co robi żołnierz?
Każdy kraj musi posiadać dobrze wyszkolone wojsko o konkretnej liczebności. Obecnie nie mamy w Polsce obowiązkowej służby wojskowej, do pracy w obronie kraju zachęca się jednak wszelkimi sposobami. Zadaniem wojska jest przede wszystkim obrona terytorium kraju. W przypadku inwazji żołnierz ma obowiązek stawić się na stanowisku – musi więc być przeszkolony na taką ewentualność. Zdarza się także, że jednostka wysyłana jest do kraju, w którym prowadzi się tak zwaną „misję pokojową” – jednak wyjazd na misję jest dla żołnierza dobrowolny i często wiąże się ze sporymi pieniędzmi.
W okresie pokoju żołnierze odbywają różnego rodzaju szkolenia, ale także mają obowiązek na przykład stawiać się w miejscu klęsk żywiołowych. Często zdarza się także, że wojsko wzywane jest przez władzę w przypadku niepokojów społecznych czy strajków. Wojsko często pomaga również między innymi Straży Pożarnej, czy też, jak ostatnimi czasy mogliśmy zaobserwować, medykom (żołnierze pomagali robić wymazy oraz koordynować szczepienia w podczas pandemii Covid-19).
Kto może pracować w wojsku?
W wojsku pracują różne osoby, sami żołnierze mają także różne stopnie. Każda osoba, która chce iść do wojska, musi mieć jednak ukończone 18 lat, posiadać polskie obywatelstwo oraz nie być karaną. Oczywiście, wymagany jest także brak fizycznych oraz psychicznych przeciwwskazań, o czym orzeka specjalna komisja. Dodatkowo bardzo często należy skończyć szkołę wojskową, lub chociaż posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe. W przypadku żołnierza szeregowego wystarczy ukończenie gimnazjum, w większości przypadków wymagana jest jednak szkoła średnia.
Czy praca w wojsku jest opłacalna?
Mówi się, że wojsko to duże pieniądze, tak naprawdę wszystko zależy jednak od stopnia, który żołnierz posiada. Plusem niewątpliwie są różnego rodzaju dodatki oraz dużo wcześniejsza, niż w przypadku innych zawodów emerytura.
Stawki można sprawdzić na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej, jednak podstawowa pensja żołnierza szeregowego to około 3200 złotych brutto, dla porucznika natomiast około 8000 złotych. Jednak do tych stawek należy dodać wspomniane już premie diety, realnie więc wynagrodzenia w wojsku są nieco wyższe. Dodatkowo płatne są także wszystkie wyjazdy na misje oraz inne niebezpieczne działania. Żołnierze mogą się także cieszyć licznymi przywilejami w przestrzeni publicznej, jak np. duże zniżki na transport.
jeden komentarz