Jak wyglądają testy DNA drzew, po co bada się DNA drzew?
Drzewa potrafią rosnąć przez setki lat, ale tak jak każde organizmy, są podatne na wszelkiego rodzaju choroby. Wiedza o aktualnym stanie roślinności, nad którą sprawujemy pieczę, może być szczególnie istotna, np. przy prowadzeniu szkółek leśnych lub zamiaru przeprowadzenia wycinki. Jeśli chcesz się więc dowiedzieć, w jakim stanie są twoje drzewa i czego można się po nich spodziewać, warto przeprowadzić badania DNA, które szerzej opisujemy w poniższym artykule.
Czym są testy DNA drzew?
Mianem testów DNA drzew można określić szereg czynności, które przeprowadzają dendrolodzy w celu zbadania jakości czy wydajności drzewostanu. Badania tego rodzaju mogą okazać się szczególnie przydatne, jeśli planujesz inwestycję lub wycinkę i poszukujesz jak największej ilości informacji o wybranych roślinach. Testy mogą bowiem pokazać, jakiego przyrostu można się spodziewać oraz czy sama roślina nie jest zainfekowana żadnymi chorobami. Profesjonalne badanie DNA drzew oferuje firma TAXUS ARBOR, która wykorzystuje w swojej pracy nowoczesne przyrządy dendrologiczne, jak np. tomograf dźwiękowy. Testy DNA drzew nie przypominają więc badań znanych z laboratoriów medycznych. Dzięki zastosowaniu metod dendrologicznych możliwe jest bowiem poznanie wieku, rozmiaru czy nawet gatunku rośliny bez jej uszkadzania.
Jak wyglądają testy DNA drzew?
Testy DNA drzew najczęściej wykonywane są, w oparciu o nieinwazyjne metody, na przykład z wykorzystaniem sonicznych tomografów dźwiękowych, czy zestawów TreeQinetic. Dzięki analizie tomografem dźwiękowym w dość łatwy sposób, możliwe jest określenie na przykład wieku drzewa czy odnalezienie ubytków, pęknięć i zgnilizny samego drewna. Nie można również zapominać o tym, że przy okazji przeprowadzania testów DNA drzew, osoby często decydują się na badania wytrzymałości oraz próby obciążenia. Może się to przydać, szczególnie kiedy szukamy jasnego powodu, do wydania pozwolenia na ścięcie drzewa.
Po co bada się DNA drzew?
Jednym z głównych powodów, dla których przeprowadza się badania DNA drzew, jest określenie ich ogólnego stanu rośliny. Można to jednak podzielić przynajmniej na dwa scenariusze. Właściciele szkółek leśnych lub sadów, mogą chcieć poznać zdolności do rozrostu oraz wydawania kolejnych owoców przez drzewa. Nie można pomijać także, na przykład administratorów przestrzeni zielonej z centrum miasta, którzy stare mniej użyteczną roślinność chcieliby ściąć. Wnikliwe badania DNA drzew powinny bowiem wykazać, które rośliny mogą kwalifikować się do likwidacji.
Zastanawiając się więc, jak wyglądają testy DNA drzew i po co się je bada, warto zaznaczyć, że są one przeprowadzane najczęściej przez odpowiedniego dendrologa na miejscu. Do badań tych wykorzystuje się tomografy dźwiękowe, dzięki którym możliwa jest penetracja wnętrza rośliny bez jej naruszenia. Testy te przeprowadzane są najczęściej, przed podjęciem decyzji o inwestycji w roślinność tego typu lub przed wycinką drzew.
brak komentarzy