Nauka, Praca

Jak zostać księgową, jakie studia, jakie szkolenia?

Kalkulator, dokumenty, komputer

Wiele osób uważa, że praca w księgowości opiera się w znacznej mierze na liczeniu. Nie do końca jest to prawda, ponieważ zakres obowiązków specjalistów od rachunkowości jest znacznie szerszy. Przydaje się tu znajomość programów rachunkowych, ale i prawa podatkowego. Jak więc zostać księgową? Jakie studia, szkolenia będą przydatne, by pracować w księgowości?

Na czym polega praca w księgowości?

Chcąc zostać księgową lub księgowym, warto dowiedzieć się, na czym taka praca polega, jakie są obowiązki specjalistów, którzy zajmują się tym na co dzień. Oferta biura księgowego jest szeroka (przykład: sykulska.pl), w jej zakres wchodzą nie tylko usługi księgowe, ale też doradztwo podatkowe, biznesowe, obsługa kadr i płac. Księgowość to nie tylko liczenie, ale też znajomość przepisów podatkowych, które bywają często nowelizowane, trzeba więc być na bieżąco ze wszelkimi zmianami.

Praca w księgowości – od czego zacząć?

Niektórzy decydują się na pracę w księgowości po ukończeniu konkretnego kierunku studiów. Wśród nich wymienia się ekonomię, finanse i rachunkowość oraz zarządzanie ze specjalizacją rachunkową. Wyższe wykształcenie nie jest jednak wymagane, aby zostać księgowym. W niektórych przypadkach wystarczające jest ukończenie liceum o profilu ekonomicznym lub technikum ekonomicznego. Nie jest to jednak równoznaczne z możliwością podjęcia pracy na stanowisku księgowego. Chcąc nim zostać, należy spełnić określone warunki. Może to być odbycie 3-letniej praktyki zawodowej w tej dziedzinie oraz dyplom ukończenia studiów magisterskich na wymienionych kierunkach; odbycie 3-letniej praktyki, posiadanie stopnia magistra i ukończenie studiów podyplomowych z zakresu rachunkowości lub odbycie 2-letniej praktyki i posiadanie wykształcenia co najmniej średniego oraz zdany egzamin dla osób ubiegających się o certyfikat księgowy.

Jakie kompetencje przydają się w księgowości?

Pracując w księgowości, przydatne mogą być określone kompetencje i umiejętności. Wśród nich wymienia się znajomość języków obcych. Ta może być przydatna szczególnie w dużych firmach, zagranicznych korporacjach, w których wymagany jest język angielski czy niemiecki.

W pracy w księgowości przydatne jest szybkie uczenie się. Wciąż powstają nowe programy do rozliczania, zmienia się prawo podatkowe itp., trzeba więc umieć odnaleźć się w nowych sytuacjach. Kluczowa jest też umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów. Tutaj przyda się również zdolność komunikacji, pracując w tej branży, kontakt z klientem będzie na porządku dziennym.

Konieczna jest też umiejętność obsługi komputera. Dotyczy to nie tylko arkuszy kalkulacyjnych, ale i oprogramowań dla księgowych. Ponadto, decydując się na pracę na stanowisku księgowego, należy być świadomym, że będzie ona oznaczała ciągły rozwój. Nie wystarczy jedynie pracować w określonych godzinach, niezbędne będzie analizowanie zmian przepisów, interpretowanie ustaw. Dobrzy księgowi muszą być na bieżąco z prawem podatkowym, żeby we właściwy sposób pomóc swoim klientom.

O autorze Luiza Zawierucha