Jak zostać policjantem? Jakie wymagania do Policji?
Dla wielu osób praca w policji może okazać się bardzo kuszącym wyborem, jednak nie każdy wie, w jaki sposób można się dostać do takiej służby. Oczywiście są do tego konkretne wymagania, jak również każdy kandydat zostaje poddany odpowiednim testom, żeby zweryfikować czy nadaje się do służby. Jak to wygląda dokładniej? Jak zostać policjantem?
- Czy warto zostać policjantem?
- Czy trzeba mieć skończoną szkołę policyjną?
- Jakie są wymagania dl policji?
- Jak wygląda rekrutacja na stanowisko policjanta?
- Jak wyglądają testy do policji?
Czy warto zostać policjantem?
Niestety od dawna mówi się o tym, że polska policja się starzeje. Średnia wieku idzie w górę i brakuje kandydatów, którzy chcieliby zacząć swoją karierę właśnie tam. Dlaczego tak jest? Po pierwsze zarobki, które nie są najwyższe, choć sukcesywnie się to zmienia i oczywiście wiele też zależy od zajmowanego stanowiska. Po drugie nieregularna służba, właściwie ciągle trzeba być na wezwanie. Po trzecie bycie policjantem nie jest proste i bywa też niebezpieczne – trzeba być nie tylko silnym fizycznie, ale i psychicznie. Perspektywa wcześniejsze całkiem niemałej emerytury nie każdego przekonuje, a szkoda. Policja to nie tylko zawód, to służba dla bezpieczeństwa obywateli, to pomoc i interweniowanie w momencie, gdy ktoś jej potrzebuje.
Czy trzeba mieć skończoną szkołę policyjną?
Nie, nie trzeba, choć ukończenie specjalnej szkoły policyjnej bardzo pomaga w przyszłej karierze. Po pierwsze od razu przechodzi się specjalne szkolenie i jest się drobiazgowo przygotowywanym do służby, po drugie, dzięki temu nie ma konieczności przechodzenia skomplikowanemu procesowi rekrutacji. Trzecia zaleta jest taka, że dzięki takiej szkole policyjnej (np. w Szczytnie czy Legionowie) ma się możliwość dalszego awansu na szczeblach kariery, co przy rekrutacji z ulicy jest mało prawdopodobne (choć nie jest niemożliwe).
Jakie są wymagania dl policji?
Oczywiście z tym rekrutowaniem z ulicy nie jest też tak prosto, ponieważ każdy kandydat musi spełniać określone wymagania. Należy legitymować się obywatelstwem polskim, a także mieć nieposzlakowaną opinię. Dodatkowo osoba taka nie może być skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo, w tym także te skarbowe. Musi mieć możliwość korzystania z pełni władz publicznych, posiadać co najmniej średnie wykształcenie oraz odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną. Od każdego kandydata oczekuje się także rękojmi względem zachowania tajemnicy służbowej. Jeżeli ktoś jest zakwalifikowany do służby wojskowej, musi uregulować tę kwestię.
Jak wygląda rekrutacja na stanowisko policjanta?
Pierwszym krokiem będzie złożenie odpowiednich dokumentów do komendy wojewódzkiej albo w rzadszych przypadkach do komendy powiatowej czy miejskiej. Wszystkie informacje o przebiegu rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej danej komendy, ale najczęściej potrzebne jest podanie o przyjęciu do służby, wypełnienie kwestionariusza osobowego, a także przedstawienie kserokopii dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie oraz umiejętności. Gdy się dokona wszystkich formalności, rozpocznie się postępowanie kwalifikacyjne, które podzielone jest na trzy etapy – test wiedzy, test sprawności fizycznej oraz test psychologiczny. Dodatkowo przechodzi się jeszcze rozmowę kwalifikacyjną, komisję lekarską oraz wypełnia się ankietę bezpieczeństwa osobowego.
Jak wyglądają testy do policji?
Jak zostało wspomniane, każdy kandydat musi przejść trzy etapy postępowania kwalifikacyjnego. Pierwszy jest test wiedzy, na który składa się 40 pytań zamkniętych, z których tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa i dotyczą przede wszystkim kwestii znajomości prawa, funkcjonowania władzy ustawodawczej oraz bezpieczeństwa publicznego. Co ważne wynik nie determinuje, kto idzie dalej, a kto od razu odpada – zbiera się punkty i przechodzi dalej.
Kolejny test dotyczy sprawności fizycznej i tego, jak kandydat radzi sobie z konkretnymi ćwiczeniami. Musi przejść określoną trasę z góry ustalonym czasie. Co istotne, wcześniej należy przedstawić zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania aktywności. Rzecz jasna trzeba mieć też swoje obuwie i strój sportowy.
Następny jest test dotyczący badań psychologicznych, które pozwolą na określenie predyspozycji psychicznych – intelektualnych i osobowościowych – kandydata i to, czy będzie się on nadawał do służby. Składa się to na dwa etapy – test komputerowy oraz rozmowy z psychologiem.
Ostatnie kwestie związane są z rozmową kwalifikacyjną, komisją lekarską oraz ankietą. Na podstawie tych wszystkich etapów, tworzy się na końcu listę rankingową z sumą uzyskanych punktów ze wszystkich testów.
jeden komentarz