Jak zostać rolnikiem? Co musi umieć rolnik?
Jeżeli ktoś marzy o tym, by zostać rolnikiem i uprawiać własną ziemię, do tego jeszcze na niej zarabiać musi spełnić konkretne wymagania. Jak się bowiem okazuje, sprawa nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać i nie uprawnia do tego jedynie posiadanie kawałka działki. Jak można zostać rolnikiem? Kto może zająć się tym zawodem?
Kim jest rolnik?
Według najprostszej definicji rolnik to osoba, która zajmuje się uprawą roli, swojej lub cudzej. Często jest to także specjalista w zakresie rolnictwa, posiadający odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Jest to dość ogólne pojęcie, ponieważ możliwe jest wymienienie kilku rodzajów tytułów zawodowych, które powiązane są z innymi typami uprawy roli. O kwalifikacji do wypełnienia zawodu rolnika mówi więcej Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej, a także ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego.
Kto może zostać rolnikiem?
Żeby zostać rolnikiem, nie wystarczy tylko posiadać odpowiednią nieruchomość o charakterze rolnym, oczywiście jest to podstawa, bez której raczej niewiele się zdziała. Ustawa dość jasno precyzuje, że musi być to osoba fizyczna, posiadają gospodarstwo lub będąca dzierżawcą powierzchni nie większej niż 300 ha. Żeby sprawdzić się w zawodzie, potrzebne jest także odpowiednie wykształcenie, doświadczenie oraz kwalifikacje. Innymi słowy, nie może być to pierwsza lepsza osoba.
Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby zostać rolnikiem?
Żeby zostać rolnikiem, należy spełnić kilka wymagań, z czego najważniejsze jest odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zawodowe, można je podzielić na cztery rodzaje:
- Mieć ukończoną szkołę podstawową, gimnazjum lub szkołę zawodową inną niż rolniczą, ale mają co najmniej 5-letni staż w pracy rolnika
- Mieć wykształcenie wyższe, inne niż rolnicze i 3-letni staż w pracy rolnika albo wykształcenie wyższe inne oraz studia podyplomowe w kierunku rolniczym, wystarczy też wykształcenie średnie i 3-letni staż
- Mieć tytuł kwalifikacyjny, tytuł zawodowy lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie przydatnych przy prowadzeniu gospodarstwa oraz co najmniej 3-letni staż
- Posiadanie wykształcenia wyższego, średniego lub zasadniczego zawodowego rolniczego
Co ważne, osoba chcąca prowadzić gospodarstwo rolne, musi zamieszkiwać daną gminę co najmniej 5 lat i przez ten czas osobiście prowadzić je prowadzić lub podejmować wszystkie decyzje związane z jego prowadzeniem.
Jak inaczej można zdobyć status rolnika?
Ciekawą opcją jest także uzyskanie tytułu rolnika przez małżeństwo. To znaczy, gdy dochodzi do zawarcia śluby i w majątek wspólny wchodzi gospodarstwo rolne, co najmniej jeden z małżonków musi mieć status rolnika. W ten sposób prawa i obowiązku odnoszące się do zarządzania gospodarstwem rolnym rozciągają się na oboje i w świetle prawa, osoba niebędąca wcześniej rolnikiem staje się nim w rozumieniu ustawy.
jeden komentarz