Jakie studia wybrać, by nie mieć problemów z pracą?
Studia to system nauczania, który z założenia ma kształtować młodych ludzi i przygotowywać się do konkretnego zawodu. Jak jednak każdy z nas wie, nie jest tak do końca, jako że niektóre zawody są mniej lub bardziej pożądane na rynku pracy. Które studia wybrać, żeby nie mieć później problemów? O czym pamiętać?
- Studia a praca – jaka rzeczywistość?
- Po których kierunkach studiów jest praca?
- Czy warto wybierać popularne kierunki studiów?
- Czym się kierować przy wyborze studiów?
Studia a praca – jaka rzeczywistość?
Kiedyś było tak, że rodzice zachęcali swoje dzieci, by iść na studia, bo papierek zawsze się przyda i zawsze będzie z tego jakaś praca. Być może jeszcze kilka lat temu była to prawda, obecnie nie jest tak do końca, choć oczywiście nadal wykształcenie wyższe jest lepiej odbierane, a w wielu zawodach wręcz wymagane.
To jednak niekoniecznie przekłada się na gwarancję pracy, bo prawda jest taka, że rynek pracownika ciągle się zmienia, co kilka lat inne zawody są pożądane, przychodzi fala absolwentów i pojawia się wręcz przesycenie. Mówi się, że informatycy są wszędzie poszukiwani, zgoda, ale jeżeli na rynku pojawi się nagle kilkanaście tysięcy informatyków, to czy wszyscy znajdą pracę w zawodzie? Niekoniecznie. To jednak nie zmienia faktu, że są zawody dające większą szansę na pracę i takie, które mogą sprawić nam kłopoty.
Po których kierunkach studiów jest praca?
Są zawody mniej lub bardziej poszukiwane, co nie zmienia faktu, że przy odrobinie samozaparcia, pracę można znaleźć po każdym kierunku, choć niekoniecznie w wyznaczonym zawodzie. Przy wielu profesjach trzeba przecież posiadać dyplom i tak, chociażby obecnie poszukiwani są specjaliści w takich branżach jak IT, medycyna, sprzedaż, produkcja, inżynieria, a także finanse i księgowość. Mówi się, że zaczyna brakować pielęgniarek, budowlańców, kierowców – zawody te jednak niekoniecznie wymagają studiów (ale czasem istnieje możliwość ich zrobienia).
O dziwo, patrząc na badania rynkowe, okazuje się, że lista kierunków, po których praktycznie na pewno praca jest pewna, nie należy do krótkich. Oprócz takich specjalizacji jak informatyka, pielęgniarstwo, inżynieria biomedyczne, czy automatyka i robotyka, jest także filologia (najczęściej chodzi o filologie obce), zarządzanie, matematyka, protetyka oraz elektronika i komunikacja.
Czy warto wybierać popularne kierunki studiów?
Patrząc na rankingi, bardzo łatwo można stwierdzić, które kierunki studiów cieszą się największą popularnością i widać doskonale, że dominuje tam informatyka, zarządzanie, psychologia, ekonomia, prawo, finanse, budownictwo czy logistyka. Trzeba jednak pamiętać, że popularność nie oznacza, że ciężko się na nie dostać i zazwyczaj gorzej wygląda to w niszowych kierunkach (chemia i toksykologia sądowa, lekarz, inżynieria farmaceutyczna).
Czy warto więc wybierać kierunki popularne, czy jednak lepiej iść w niszowe? Wszystko będzie zależało od naszych zainteresowań. Dodatkowo nie zawsze tam, gdzie chce się wielu dostać, oznaczać będzie, że jest na to zapotrzebowanie rynkowe.
Czym się kierować przy wyborze studiów?
Wielu młodych ludzi może czuć się przytłoczonych zarówno ze względu na ilość dostępnych kierunków studiów, jak i presją społeczną, zwłaszcza ze strony rodziny. Najważniejsze jest jednak to, by wybrać kierunek studiów zgodny z naszymi własnymi zainteresowaniami i pasjami. Nie ma sensu wybierać kierunków, które nas nie ciekawią i mogą męczyć, bo po prostu takich studiów nie skończymy, a nawet jeżeli, to prawdopodobnie nie będziemy zawodu wykonywać dobrze.
Rozwijając swoje pasje, możemy zajść dalej, a studia i wyższe wykształcenie mogą być tylko dodatkiem, który ułatwi nam późniejszą karierę i właśnie w ten sposób powinniśmy na to patrzeć. Bo nawet po mniej poszukiwanych kierunkach da się znaleźć pracę, trzeba się tylko wyróżniać na tle innych.
brak komentarzy