Javascript a Java Developer – podstawowe różnice
JavaScript a Java – brzmi podobnie, ale czy to jest to samo? Co warto wiedzieć o każdym z tych języków programowania? Czym się różnią? Wyjaśniamy!
- JavaScript a Java Developer – czy to ta sama osoba?
- Czym jest Java?
- Czym jest JavaScript?
- Front i back end, czyli Javascript i Java
- Podstawowe różnice pomiędzy Java i JavaScript
- Javascript a Java Developer – podstawowe różnice
JavaScript a Java Developer – czy to ta sama osoba?
Jakoś tak się dzieje, że wiele osób często myli Java i JavaScript, czy nawet – stosuje je zamiennie. Są tego oczywiście różne konsekwencje. Najczęściej tego typu błędy powodują rekruterzy. Szukając do pracy programistów, w zasadzie do „jednego worka” wrzucają Java i JavaScript Developerów. Przez to niestety może dochodzić do nieporozumień. IT rekruter szukając osoby do JavaScript nie powinien stawiać na tych od Javy. Niestety często wyszukiwarki też się mylą i podchodzą do tego w ten sam sposób. Oferty pracy na www.gowork.pl dla JavaScript deweloperów nie są skierowane do programistów Javy i odwrotnie. Oczywiście może się zdarzyć osoba, która będzie biegła w obu językach programowania, choć to rzadkość. Właśnie dlatego warto poznać podstawowe różnice pomiędzy Java i JavaScript. Wówczas od razu będzie wiadomo, kim jest Java a kim JavaScript Deweloper.
Czym jest Java?
W 1991 roku powstała Java. Stworzona została przez firmę Sun. To bardzo uniwersalny i niewielki język. Można go uruchamiać na wielu platformach przy użyciu różnych parametrów. Właśnie te cechy Javy sprawiły, że szybko zyskała na popularności. Jest to obiektowy język programowania. Obiektowe programowanie (OOP) to takie, w którym programy definiuje się za pomocą obiektów. Tak więc dane (atrybuty) mają określone zachowanie (metody). Oznacza to, że w programie napisanym w Javie można definiować pewne oddzielne abstrakcyjne elementy. One zaś służą na do odzwierciedlania funkcjonowania świata. Można tworzyć obiekty, ustalać ich cechy i zasady komunikowania się między nimi. Ogromną zaletą Javy jest to, że ma kompatybilność wsteczną. W przeciwieństwie do niektórych języków programowania, po wejściu kolejnej wersji. programy napisane w starszych wersjach nie przestają działać. W Javie migracja jest prosta a nowe wersje są kompatybilne z poprzednimi.
Czym jest JavaScript?
W 1995 roku firma Netscape stworzyła język programowania, który najczęściej stosowany jest na stronach internetowych. Skąd pomysł na nazwę JavaScript? Zapewne z chęci popłynięcia na fali popularności Javy. Dużo osób dopatruje się w tym po prostu marketingu. Niezależnie od tego, jaka jest prawda, niestety nazwa ta sprawia niemałe zamieszanie. Dlaczego? A no właśnie dlatego, że wciąż wielu osobom myli się Java i JavaScript. A do czego służy JavaScript? Język te dedykowany jest do tworzenia stron WWW. Zazwyczaj kod JavaScript umieszcza się wewnątrz dokumentów HTML. Co o daje? Dzięki językowi JavaScript możliwe jest wzbogacenie strony internetowej o elementy interaktywne. Takie, których stworzenie nie byłoby możliwe wyłącznie przy użyciu zwykłego kodu HTML.
Front i back end, czyli Javascript i Java
Aby w pełni oddać różnicę pomiędzy Javą i JavaScript, trzeba przede wszystkim wiedzieć, czym w języku programistów jest front i backend. Dlaczego to takie ważne? A no dlatego, że to właśnie jest pierwsza z różnic pomiędzy JavaScript i Java. Frontend jest taką częścią programu, który odpowiada za interakcję z użytkownikiem, a backend to wszystko to, co sprawia, że aplikacja działa, a więc cała logika jej działania. JavaScript jest odpowiedzialna za frontend, czyli to, co widzimy. Java to backend, a więc mózg całej operacji.
Podstawowe różnice pomiędzy Java i JavaScript
Właściwie już samo scharakteryzowanie każdego z języków powinno rozjaśnić obraz i wyjaśnić, czym się różnią. Jednak słowem podsumowania, warto poznać główne różnice pomiędzy nimi. Zebranie ich na zasadzie zestawienia powinno dać pełną wiedzę na ten temat.
Java to backend a JavaScript frontend. Java jest językiem obiektowym, z kolei JavaScript jest obiektowym językiem skryptowym. Ten z kolei jest bardzo skomplikowany i zaprojektowany, by działać w interakcji z użytkownikiem. Niemalże każde polecenie w języku skryptowym może być osobnym programem.
W związku z powyższym, aplikacje w języku Java działają w maszynie wirtualnej lub w przeglądarce. Natomiast kod JavaScript jest uruchamiany tylko i wyłącznie w przeglądarkach, co więcej pozostaje w formie tekstu. Zaś kod języka Java wymaga skompilowania. Oczywiście języki te wymagają zupełnie innych wtyczek. JavaScript jest językiem asynchronicznym, a Java synchronicznym.
Podsumowując, warto odnieść się do słynnego porównania: „Java is to JavaScript as ham is to hamster”. Oznacza to, że jedyne, co je łączy, to ten sam przedrostek w nazwie. Są to dwa zupełnie różne języki programowania.
Javascript a Java Developer – podstawowe różnice
Czym będzie się różnić JavaScript Developer od Java Developer? Stosowanym językiem programowania, zakresem działania, a więc pracą na front lub back endzie. Wśród programistów tak już jest, że jedni wolą działania nad wizualną, a inni nad wewnętrzną częścią aplikacji. Właśnie dlatego zazwyczaj znają jeden z języków i w nim się specjalizują. Stąd właśnie stanowiska JavaScript Developer, Java Developer. Zwłaszcza, że powstają rozwiązania, dzięki którym kod Javy automatycznie kompiluje się do JavaScriptu.
Tak czy inaczej, warto wiedzieć, że znajomość obu tych języków może zapewnić programiście świetne oferty pracy. Wystarczy wyszukać ogłoszeń skierowanych do osób na stanowisko full-stack developera. Dzisiaj programiści, którzy potrafią programować zarówno we frontendzie, jak i w backendzie, są na rynku bardzo poszukiwani.
jeden komentarz