Jak narysować postać człowieka?
Narysowanie postaci człowieka jest nie lada wyzwaniem, ponieważ nie jest łatwo ustalić jego wymiary. Trzeba nie tylko odpowiednio wyznaczyć jego wysokość, ale także wskazać elementy, które wymiarowo zgadzają się jego postawą. W niniejszym artykule powiemy, jak narysować postać człowieka, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy tworzeniu szkicu.
- Od czego zacząć rysowanie człowieka?
- Jak określić wysokość człowieka?
- Jak narysować tułów?
- Jak narysować nogi i ręce?
- Jak określić zginanie kończyn w szkicu?
- Co dalej?
Od czego zacząć rysowanie człowieka?
Aby przystąpić do tworzenia szkicu, należy zaopatrzyć się w odpowiednie przyrządy tj. specjalne ołówki, kartkę, drewniany model. W niektórych przypadkach nie jest potrzebna pomoc w postaci modelu człowieka, ponieważ można narysować jego kształt, stosując odpowiednie zasady rysownictwa. Przed rozpoczęciem rysunku, zobacz dokładnie, jak wygląda człowiek i postaraj się zapamiętać wysokość poszczególnych jego elementów. Obiekt ten może być narysowany też w różnych pozycjach (nie tylko w pozycji wyprostowanej).
Warto podkreślić, że każdy obiekt np. postać człowieka, składa się z brył. Dzięki temu możemy określić kształt np. głowy, ręki, nogi. Aby przystąpić do tworzenia postaci człowieka, warto najpierw rysować linie proste, aby móc określić kształt bryły.
Jak określić wysokość człowieka?
Przede wszystkim musimy określić, w jakiej pozycji chcemy narysować człowieka. Przypuśćmy, że będzie to pozycja wyprostowana z rozłożonymi rękoma. Na środku kartki narysuj jedną linię prostą. Następnie narysuj owal na narysowanej linii (minimum 1 cm wysokości), który posłuży ci do obmierzenia wysokości postaci. W rysownictwie przyjmuje się, że wysokość człowieka składa się z 12 głów (owalów). Czyli po narysowaniu pierwszego, obmierz 11 kresek pod pierwszym owalem.
Jak narysować tułów?
Gdy już wykonałeś powyższe czynności, warto dodać kilka innych kresek, które posłużą ci do ustalenia pozycji. Pod pierwszym owalem należy narysować poziomą kreskę, aby ustalić tułów człowieka. Tułów ten składa się ogólnie z trapezów równoramiennych. Pierwszy będzie odpowiedzialny za górną część tułowia, natomiast drugi za dolną. Postaraj się narysować przedstawione bryły tak, aby w rzeczywistości przypominały tę część ciała.
Jak narysować nogi i ręce?
Watro nie zapomnieć o nogach i rękach. Początkowa linia prosta wyznaczyła nam granicę wysokości człowieka, więc nogi będą sięgały do końcowej kreski. W tym celu należy dorysować dodatkowe linie, rozpoczynając od narysowanych trapezów (tułowia). W przypadku rąk należy dorysowywać orientacyjnie linie tak, aby nie wykroczyć poza brzeg kartki. W rysownictwie mówi się, że wysokość człowieka jest równa długości wyprostowanych rąk.
Jak określić zginanie kończyn w szkicu?
Jak już narysowałeś linie nóg i rąk, warto określić łokcie i kolana. Tutaj trzeba posłużyć się swoją pamięcią i orientacyjnie wyznaczyć zginięcia. Należy to zrobić, dorysowując niewielkie kółka do linii nóg i rąk.
Co dalej?
Gdy już mamy wstępny szkielet wraz z zaznaczonymi punktami, warto narysować bryły, które będą odpowiadały danej kończynie. Należy pamiętać, aby nie próbować od razu rysować kształt ręki itp., ponieważ można nie uzyskać wymagany efekt. Postaraj się do każdej kończyny dorysować podłużne prostokąty z gładkimi kątami – przedramię, ramię, udo, łydka. Dzięki takim bryłom możesz oszacować kształt danej kończyny.
Jak już zakończyłeś ten proces, możesz powoli dookreślić kształt danej kończyny, posługując się ołówkiem z grubym rysikiem i gumką. Postaraj się orientacyjnie uformować narysowaną bryłę tak, aby w rzeczywistości przedstawiała daną kończynę.
Jesteśmy już przy końcowym efekcie. Gumką należy wymazać elementy, którymi posługiwaliśmy się do oszacowania wysokości i szkieletu szkicu człowieka.
komentarze (2)