Czym jest kulturoznawstwo? Jaka praca po kulturoznawstwie?
Większość osób, które ukończyły szkołę średnią, zastanawia się nad wyborem kierunku studiów. Humanistyczne szkoły wyższe posiadają wiele profili z tej dziedziny, jednakże niektórzy mogą mieć trudność w znalezieniu odpowiednio zawodu po ich ukończeniu. A kulturoznawstwo? Czy po ukończeniu tego kierunku znajdę prace? W niniejszym artykule będziemy o tym pisać, a także wskażemy kilka specjalizacji, które mogą ułatwić ci w wyborze konkretnego zawodu.
- Czym jest kulturoznawstwo?
- Jakie specjalizacje posiada kulturoznawstwo?
- Jaka praca po kulturoznawstwie?
Czym jest kulturoznawstwo?
Kulturoznawstwo jest takim kierunkiem studiów, który może zainteresować wiele osób. Niektórzy powiadają, że te studia „są bez przyszłości”, ponieważ są one prowadzone tylko w celach hobbistycznych – otóż nie ma nic bardziej mylnego. Kulturoznawstwo jest jedną z wielu dyscyplin nauk humanistycznych, która zajmuje się badaniem kultury wewnętrznej jak i zewnętrznej, wskazując przy tym istotne cechy społeczeństwa i poszczególnych jednostek. Ta sfera odnosi się nie tylko do antropologii, ale także różnych dziedzin tj. socjologia, psychologia, filmoznawstwo, estetyka wobec sztuki, teatr w kulturze itp.
Jakie specjalizacje posiada kulturoznawstwo?
Kulturoznawstwo obejmuje szeroki wybór dyscyplin i każda osoba, która zamierza wybrać ten kierunek, może znaleźć swoją specjalizację:
Antropologia w kulturze – to specjalizacja, która bada zjawiska kulturowe, społeczne i ich wartości wewnętrznych oraz potrzeb. W ten skład wchodzi nie tylko konkretne zachowania społeczne, ale także wierzenia (religioznawstwo) i historię ludności itp.
Filmoznawstwo – ta specjalizacja może być przeznaczona dla miłośników kinematografii. Jest to kolejna dyscyplina naukowa, która zajmuję się refleksją nad filmem. Można dowiedzieć się nie tylko o różnych jej technikach montażowych, ale także poznać nurty i ciekawostki ze świata kina niemego itp.
Estetyka wobec sztuki i kształtowania przestrzeni publicznej – To dyscyplina, która bada nie tylko sztukę jako dziedzinę artystyczną, ale także bada warunki przestrzeni publicznej w naszym społeczeństwie. Tę dziedzinę można podzielić na wiele rodzajów nauk o estetyce, ponieważ obejmuje wszystko to, co związane z rzeczami, które nas otaczają. Dodatkowo jest ona związana z filozofią i bada piękno nie tylko człowieka i jego wartości wewnętrznych, ale także sztukę użytkową.
Teatr w kulturze – ostatnią proponowaną dyscypliną jest teatr. Tutaj mamy do czynienia z widowiskami teatralnymi i badaniami nad poetyką kulturową teatru. W tej specjalizacji można poznać nurty i artystów z różnych epok, które są wykorzystane do współczesnych widowisk.
Jaka praca po kulturoznawstwie?
Przechodząc do ostatecznego nurtującego pytania – jaka praca po kulturoznawstwie? Co prawda wymienione specjalizacje rzeczywiście odnoszą się do rozbudowania naszych zainteresowań, jednakże nawet te dyscypliny można wykorzystać w praktyce. Można zostać socjologiem i badać zachowania społeczne oraz poszczególne jednostki. Po ukończeniu filmoznawstwa można zostać krytykiem filmowym, bądź reżyserem. W dyscyplinie estetyki można być organizatorem różnych wydarzeń kulturowych tj. festyny, bądź zostać krytykiem sztuki. Teatr w kulturze może zaoferować szeroką gamę związaną z tworzeniem sztuki wizualnej, a także kostiumografią itp.
Ogólnie rzecz biorąc po kulturoznawstwie, można znaleźć każdy zawód. Wszystko to zależy od zainteresowań, chęci, gustu itp. Jednakże najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby mieć pomysł na siebie.
komentarze (2)