Kierunki informatyka, czyli jak zostać, wykształcić się na informatyka, programistę, projektanta IT?
Branża IT stale się rozwija, co oznacza, że potrzebni są wykwalifikowani specjaliści, informatycy, programiści czy projektanci. Możliwości pracy dla takich osób są ogromne, mogą świadczyć usługi jako freelancerzy, zatrudnić się w korporacji czy w mniejszych firmach, w których potrzebni są specjaliści IT. Jak więc zostać programistą? Jakie wykształcenie przydaje się w branży IT?
Kogo potrzebują firmy IT?
Zainteresowanie pracą w branży IT nie słabnie od wielu lat. Dziedzina ta stale się zmienia, pojawiają się nowe stanowiska, specjalizacje, co oznacza, że wiele osób może znaleźć pracę w tej branży, jednak wymaga to odpowiedniego przygotowania, wiedzy i umiejętności. W przedsiębiorstwach IT pracuje wielu specjalistów, rzadko kiedy są to jedynie informatycy. Jak wygląda zespół firmy IT możesz sprawdzić na przykładzie IT Touch, pracują tam programiści, analitycy, testerzy czy managerowie. Jakie wykształcenie przydaje się w tej branży? Co zrobić, żeby zostać specjalistą IT?
Jak zostać informatykiem, programistą, testerem?
Wiele osób swoją przygodę z branżą IT rozpoczyna od studiów informatycznych i nie jest to kierunek zły. Sprawdza się on głównie wtedy, kiedy chcesz zostać informatykiem. Po ukończeniu studiów można specjalizować się w bazach danych i systemach informacyjnych, inżynierii systemów i oprogramowania, systemach komputerowych czy w informatyce stosowanej.
Myśląc o karierze programisty czy testera, studia informatyczne wcale nie są koniecznością. Wiele osób zmienia branżę, samodzielnie ucząc się języków programowania. Dużą rolę odgrywają tu kursy i szkolenia. W Polsce jest kilka szkół, które profesjonalnie przygotowują do zawodu programisty. Trzeba jednak przygotować się na spory wydatek. Kursy w takich szkołach są kosztowne, może to być nawet kilkanaście tysięcy złotych za kilka miesięcy intensywnej nauki. Szanse na znalezienie pracy po takim przygotowaniu są jednak dosyć duże.
Pomocne w programowaniu są też kursy online. Te są znacznie tańsze niż szkolenia organizowane przez specjalistyczne szkoły. Nauka z lekcji przez Internet ma jednak swoje minusy. Potrzeba dużo samodyscypliny i silnej woli, by faktycznie nauczyć się programowania. Nie jest to jednak niemożliwe. Przy poszukiwaniu takich kursów online warto zwracać uwagę na datę, kiedy one powstały. W przypadku tej branży rzeczywistość tak szybko się zmienia, że należy sięgać po najnowsze materiały.
W przypadku innych zawodów IT np. testera czy projektanta również nie są wymagane specjalistyczne studia. Wystarczą kursy, a potem praktyki i staże, by przekonać się, jak wygląda praca w takim zawodzie. Trzeba przy tym pamiętać, że branża IT stale się zmienia i wymaga ciągłego doskonalenia, rozwoju.
Jakie umiejętności przydają się w branży IT?
W pracy w branży IT przydają się jeszcze inne kompetencje i umiejętności. Mile widziany jest język angielski. Oprócz tego problemów z zostaniem specjalistą IT nie będą miały osoby, które mają zdolności analityczne, umiejętność logicznego myślenia, są spostrzegawcze, wytrwałe, potrafią się skupić, a przy tym są przygotowane do ciągłej nauki.
brak komentarzy