Kto może wykonywać projekty robót geotechnicznych? Czy tylko geotechnik?
Każda budowa powinna być poprzedzona rozpoznaniem warunków gruntowych, a także ustaleniem poziomu wód gruntowych. W tym celu przeprowadza się badanie geotechniczne oraz ustala projekt robót geologicznych. Kto za to odpowiada?
Czym jest projekt robót geotechnicznych, kto go może wykonać?
Projekt robót geologicznych (nazywany też projektem robót geotechnicznych), jest to dokument, który omawia uwarunkowania techniczne planowanych robót budowlanych. Tworzy się go na podstawie specjalistycznych badań geotechnicznych i służy potem do opracowania dokumentacji geologicznej (geologiczno-inżynierskiej). Projekt robót geologicznych musi być wykonany w przypadku, gdy budowa dotyczy obiektów przynależących do II kategorii geotechnicznej w złożonych warunkach gruntowych lub do III kategorii geotechnicznej, co ustalone jest odpowiednimi przepisami.
Projekty robót geotechnicznych powinien wykonywać specjalista. Najczęściej w tym celu zatrudnia się doświadczonych inżynierów geotechniki, np. GEOdev. W praktyce odpowiedzialny jest za to projektant konstrukcyjny obiektu, który może mieć specjalizację geotechniczną lub skorzystać z usług firm przeprowadzających badania geotechniczne.
Czym zajmuje się geotechnik?
Głównym zadaniem geotechnika jest przeprowadzanie badań gruntu. Mogą być one ogólne, jak w przypadku budowy domu jednorodzinnego, lub bardziej zaawansowane, gdy planowane jest posadowienie dużej i ciężkiej konstrukcji, zwłaszcza w trudnych warunkach podłoża. Tutaj warto wiedzieć, że w niektórych sytuacjach podstawowy zakres takiego badania jest określony w planie zagospodarowania przestrzennego.
Takie badania najczęściej wykonuje się przed rozpoczęciem prac budowlanych, co pozwala uniknąć „niespodzianek” związanych m.in. ze zbyt wysokim poziomem wód gruntowych, gdy w planach jest budowa podpiwniczenia. To sposób na optymalizację czasu i kosztów budowy. Oprócz tego badania mogą być realizowane w trakcie prac, jeśli wymagają tego uwarunkowania gruntowe.
Oprócz tego geotechnik może m.in.:
- stworzyć projekt robót geologicznych;
- wydać dokumentację geologiczno-inżynierską;
- opracować dokumentację badań podłoża gruntowego;
- wydać opinię geotechniczną;
- przeprowadzić analizę stateczności skarpy;
- przeprowadzić badanie geofizyczne;
- sprawować nadzór geotechniczny na budowie oraz dozór robót geologicznych.
Dokumentacja geologiczno-inżynierska
Wspominaliśmy wcześniej, że projekt robót geologicznych stanowi podstawę do wykonania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, chcielibyśmy więc pokrótce wyjaśnić, na czym ona polega.
W zależności od kategorii geotechnicznej obiektu dokumentacja może dotyczyć zarówno małych, jak i dużych inwestycji. Stanowi ona najbardziej szczegółową formę opracowania warunków gruntowo-wodnych. Analizie poddawane są takie czynniki jak przestrzenna zmienność warunków budowlanych, geometria stropu utworów nieprzepuszczalnych, czy możliwe występowanie podtopień na określonych obszarach.
Dokumentację tę należy wykonać w sytuacji, gdy warunki gruntowe są złożone lub skomplikowane, a także m.in. wtedy, gdy planowane jest podziemne składowanie odpadów, czy dwutlenku węgla.
jeden komentarz