Co warto studiować? Popularne kierunki studiów
Wiesz, że chcesz studiować, ale nie masz pewności, czy Twoje zainteresowania się „sprzedadzą”? A może dopiero zastanawiasz się nad tym, co chcesz w życiu robić i szukasz możliwości? Niezależnie od tego, co Tobą kieruje, sprawdź nasze wskazówki, z którymi łatwiej będzie Ci wybrać studia.
Jak wybrać studia?
Zaczniemy od złej wiadomości – nie napiszemy Ci, co studiować. Bo to zawsze zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Jeśli od dzieciństwa Twoją pasją była antropologia i socjologia, to pewnie na nic będą nasze zapewnienia, że te zawody nie przyniosą Ci spektakularnych zysków, a w branży informatycznej zarabiałbyś kilkanaście razy lepiej. Co więcej, jesteśmy przekonani, że wtedy właśnie jako antropolog czy socjolog spełnisz się najlepiej.
Może być jednak tak, że nie do końca masz pomysł na siebie. Co wtedy? Wybrać popularny kierunek czy może iść tam, gdzie Twoi znajomi? Mamy oczywistą radę – kieruj się swoimi pasjami. Jeśli wolisz pisać, to dziennikarstwa będzie na pewno lepszy pomysłem niż grafika komputerowa. A może pasjonuje Cię człowiek? Wtedy psychologia może być kierunkiem, w którego stronę warto pójść. Lepiej posiadać mniej opłacalny zawód niż przez całe życie zajmować się tym, czego nie lubisz.
I pamiętaj, że… nie tylko studia się liczą. Dla pracodawców ważniejsze jest teraz doświadczenie, ale o tym jeszcze napiszemy.
Popularne kierunki studiów
Skoro mamy już to wyjaśnione, możemy przedstawić popularne kierunki studiów, które zwiększają Twoje prawdopodobieństwo na dobrze płatną pracę. W branżach, które zaraz przedstawimy, to często pracownik dyktuje warunki. Dlatego jeśli po dogłębnej analizie swoich zainteresowań dalej nie wiesz, czym się zajmować, nasze propozycje mogą być dobrą inspiracją.
Z wielu analiz rynku pracy wysuwa się jasny wniosek – pracodawcy najczęściej poszukują osób zajmujących się sprzedażą i handlem, finansami, szeroko pojętym sektorem IT oraz inżynierią. Mile widziane są kompetencje językowe, księgowe, menadżerskie i marketingowe.
Na największe zarobki zwykle można liczyć w zawodach związanych z informatyką oraz automatyką. Bezrobocie nie grozi też raczej osobom po zarządzaniu, inżynierii biomedycznej czy po pielęgniarstwie, choć zróżnicowanie zarobków może być dość spore.
A na jakie kierunki stawiają studenci? Na informatykę, zarządzanie, psychologię i pedagogikę, ekonomię oraz finanse i rachunkowość, budownictwo czy prawo.
Musisz jednak z przymrużeniem oka patrzeć na takie rankingi, w tym również na naszą analizę. Dlaczego? Ponieważ one uwzględniają obecną tendencję na rynku oraz prognozy w ciągu najbliższych kilku lat. Trudno jednak jest przewidzieć, czy za 10, 15 lat nie nastąpi przesycenie rynku, a pracodawcy nie będą poszukiwać zupełnie innych umiejętności.
Jak znaleźć pracę po studiach?
Wcześniej pisaliśmy, że studia nie zawsze są najważniejsze, a teraz chcielibyśmy wyjaśnić, co mamy na myśli. Obecnie pracodawcy dużą wagę przykładają do konkretnych umiejętności. Poszukują pracowników, którzy specjalizują się w danej dziedzinie i mają już w niej jakieś doświadczenie.
Możesz studiować bardziej ogólny kierunek, ale jednocześnie brać udział w wielu kursach, warsztatach i tak zdobywać praktyczne kompetencje. Lub też od razu wybrać wąskie studia. A co z doświadczeniem? Te można zdobywać podczas praktyk, staży.
W każdym zawodzie można się wyspecjalizować w danej dziedzinie, warto więc na to postawić.
brak komentarzy