Ile zarabia stewardessa?
Większość z nas na pokładzie samolotu przebywa sporadycznie, np. lecąc na wakacje. Są jednak osoby, które zarabiają na życie, dbając o bezpieczeństwo i wygodę pasażerów samolotu – stewardessy. Ile zarabia i za co otrzymuje premie? Dowiecie się z tego artykułu!
Ile zarabia stewardessa w Polskich liniach lotniczych?
Zarobki będą się oczywiście różnić zależnie od linii lotniczej i stażu pracy. Przeciętnie jednak stewardessa w Polsce może liczyć na wynagrodzenie od 6 do nawet 9 tysięcy złotych netto. Stawka jednak może się wahać, a na większe zarobki mogą liczyć pracownicy z większym stażem pracy, tzw. senior cabin crew. Warto pamiętać, że poza regularną, comiesięczną wypłatą stewardessom oferuje się także dodatkowe benefity np. zniżki dla rodziny, darmowe bilety lotnicze itp. Ogólne kwalifikacje pracownika także mogą podwyższyć te stawki. Może się wydawać, że to spore pieniądze, ale wymagania dotyczące tego, jak zostać stewardessą są naprawdę wysokie. Jedną z najważniejszych linii lotniczych jest oczywiście Polska linia „Lot”, która posiada sporą flotę i zatrudnione stewardessy. Wykonując długie przeloty, linia LOT jest zobowiązana do zapłaty większej stawki pracownikom, co automatycznie podwyższa pensję stewardessy, ale także pilota!
Ile zarabia stewardessa w zagranicznych liniach lotniczych?
Stawki stewardessy będą się różnić nie tylko zależnie od linii lotniczych, ale także od kraju, w którym jest zatrudniona. Zarobki stewardessy za granicą będą więc znacznie większe w porównaniu do tych w Polsce. Najwięcej zarabiają oczywiście stewardessy pracujące w najbardziej ekskluzywnych liniach lotniczych z najdłuższym stażem pracy. Najbardziej doświadczone i najlepiej wykwalifikowane stewardessy mogą zarabiać w luksusowych liniach lotniczych od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych! Co więcej, często w najbardziej elitarnych liniach lotniczych stewardessy otrzymują nocleg, wyżywienie i inne dodatki. Ważna jest też forma zatrudnienia stewardessy. Niektóre wolą pracować na umowie o pracę, ale popularne jest też samozatrudnienie czy kontrakt B2B, a stawka może różnić się w zależności od formy zatrudnienia.
Za co stewardessa dostaje premie?
Na ogólne zarobki stewardessy wpływa wiele czynników. Poza wspomnianym stażem w pracy i ogólnymi kwalifikacjami, ważne są też języki, którymi posługuje się stewardessa. Premie, które tyczą się stewardessy to też oczywiście nadgodziny. Nie jest to standardowa, etatowa praca, która odbywa się w sztywno określonych godzinach. Stewardessa musi często pracować w nieregularnych godzinach i w nocy, za co dodatkowo się ją wynagradza. Ważne są też godziny spędzone na pokładzie samolotu, ponieważ niektóre linie lotnicze mogą oferować swoim pracownikom dodatki za przekroczenie określonej liczby „wylatanych” godzin. Sztywna podstawa stewardess to jedynie część ich ogólnej wypłaty, ponieważ za odbyte loty i ilość godzin w przestworzach stewardessy także otrzymują dodatkowe pieniądze. Premia dla Stewardessy przewidziana jest też za sprzedaż produktów prowadzoną w trakcie lotu. Mogą one zachęcać pasażerów do kupna zimnych i ciepłych napojów, ale także pełnych posiłków!
Stawki stewardessy wahające się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych wiążą się z licznymi wymaganiami, które muszą wypełnić. Stewardessa musi świetnie znać języki i znać liczne zasady obowiązujące przemysł lotniczy. Dodatkowo obarczone są one sporą ilością stresu z racji na trudne warunki pracy i nieregularne godziny, a także częste zmiany stref czasowych. Choć naszym zdaniem stewardessy zarabiają bardzo dobrze, to ich praca wiąże się z dużą odpowiedzialnością, np. za życie i bezpieczeństwo pasażerów.
brak komentarzy