Nauka, Praca

Jak zostać stewardessą?

Stewardessa w samolocie

Praca jako stewardessa dla wielu może być zawodem marzeń, szczególnie jeśli ktoś kocha podróże. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest to niezwykle trudny i męczący zawód, wymagający wielu wyrzeczeń. Sprawdź, jak zostać stewardessą i co warto wiedzieć o tej profesji.

Jak zostać stewardessą?

Jak zostać stewardessą? Jakie są wymagania stawiane kobietom, które starają się o pracę na tym stanowisku? Przede wszystkim wymagania różnią się w zależności od linii lotniczych. Szczególnie jeśli porównamy niskobudżetowych przewoźników, takich jak Ryanair czy Wizz Air z Emirates, czy Lufthansą. Jednak można wyróżnić kilka zasad, którymi kierują się wszystkie linie przy wyborze pracowników. Idealne stewardessa powinna:

  • być zdrowa i sprawna fizycznie,
  • dobrze znać język angielski oraz co najmniej jeden inny język obcy,
  • być miła, kulturalna i komunikatywna,
  • być wyrozumiała i odporna na stres,
  • być dyspozycyjna.

Ponadto ważny jest wiek stewardessy, nie zawsze wystarczy, że ukończyła ona 18 lat. Niektóre linie lotnicze przyjmują do tej pracy panie dopiero po 21 roku życia. Często określany jest również minimalny wzrost i sylwetka. Na przykład w Emirates przyjmowane mogą być tylko panie, które dosięgną ręką 212 cm (bez obuwia), ponieważ na takiej wysokości umieszczone są schowki bagażowe. Ponadto stewardessy zazwyczaj powinny mieć zgrabną figurę, zadbaną cerę, dłonie i nienaganny makijaż.

A czy trzeba skończyć jakieś konkretne studia, aby zostać stewardessą? Nie, co prawda są szkoły policealne i kursy, które przygotowują do tego zawodu, ale zazwyczaj na to stanowisko przyjmowane są osoby, które mają minimum wykształcenie średnie.

Jak wygląda życie stewardessy?

Nie ma się co oszukiwać, stewardessy zazwyczaj nie mają zbyt bogatego życia prywatnego. W końcu muszą się dostosować do rozkładu lotów i grafiku, który jest im odgórnie narzucony. Bywa, że o danej podróży dowiadują się w ostatnim momencie, więc nawet jeśli coś zaplanowały, muszą to zmienić i stawić się na czas na lotnisku. Ponadto w pracy stewardessy zazwyczaj nie istnieją takie pojęcia jak „święto” czy „wolna niedziela”, dotyczą one jedynie danego państwa, a stewardessy podróżują nie tylko po wielu krajach, ale również między kontynentami. Ponadto jeśli uda ci się dostać pracę jako stewardessa w jakiejś zagranicznej linii lotniczej, bardzo możliwe, że będziesz musiała się przeprowadzić do miasta, w którym ta firma ma swoją bazę. Stewardessy, rzadko bywają w domu, raczej stale znajdują się gdzieś pomiędzy niebem a ziemią…

Ile zarabia stewardessa?

Zarobki różnią się w zależności od stażu pracy i linii lotniczej, najmniej zarabia się w tych niskobudżetowych. Dla przykładu pensja w Ryanair zależy m.in. od ilości wylatanych godzin, bywa, że stewardessy zarabiają tam około 2000 złotych, co jest dość śmieszną kwotą w tak ryzykownym zawodzie. Nieco lepiej wygląda to w PLL LOT, tam początkująca stewardessa może liczyć na około 5-8 tys. złotych, z kolei w Emirates stewardessa zarabia około 2100 euro na rękę, a dodatkowo otrzymuje liczne benefity.

Tematyka

O autorze Iza Jabłońska