Jak zmotywować się do nauki?
Nauka bywa męczarnią, podobnie jak szkoła. Jeżeli jednak zamierzamy coś osiągnąć, zdobyć dobre wyniki, wykształcenie i osiągnąć upragniony cel, nauka jest koniecznością, co nie oznacza, że jest karą. Jeżeli odpowiednio się zmotywujemy, to nie tylko przyjdzie nam to z większą łatwością, ale być może poczujemy nie tylko satysfakcję, ale i zaczniemy czerpać przyjemność z przyswajania nowej wiedzy. Jak to zrobić?
Dlaczego się uczysz – znajdź powód!
Żeby w ogóle mówić o motywacji do nauki, najlepiej zacząć od powodu, dla którego się uczymy i nie chodzi o to, że ktoś nas do tego zmusza i nie mamy wyboru. W ten sposób wiele nie osiągniemy. Motywacja do nauki i poszerzania swojej wiedzy bierze się tak naprawdę z celu, jaki chcemy w ten sposób osiągnąć.
Nauka nie powinna być wartością samą dla siebie, dzięki niej, mamy osiągnąć to, co chcemy. Planujemy dłuższy wyjazd zagraniczny, ale nie znamy języka? Już mamy motywację, by się go nauczyć! Chcemy zdobyć wymarzony zawód, ale konieczna jest wiedza z konkretnych dziedzin? To zaczynamy je zgłębiać! Najlepiej pomyśleć o korzyściach, jakie nam to przyniesie, nawet jeżeli w chwili obecnej niektóre rzeczy wydają się nam bez sensu.
Dobrze zaplanuj naukę!
Czasem materiału jest tak dużo, że nawet przy odrobinie chęci ciężko jest go przyswoić, zwłaszcza w krótkim czasie. To nie pomoże, a sprawi, że tak naprawdę nie będziemy wiedzieć nic, albo jedynie niewielki ułamek. Chcesz się dobrze uczyć i żeby nie było to katorgą? Zbierz cały materiał i podziel go na mniejsze części oraz zaplanuj kiedy czego będziesz się uczyć i jaki czas na to przeznaczysz.
Oczywiście co ważne, warto zrobić to wcześniej, biorąc pod uwagę nasz cel (egzamin, wyjazd, inne terminy). Dzięki temu na początku będziemy przyswajać wiedzę, a później jedynie ją utrwalać przy powtórkach. Niestety taka jest prawda – tylko systematyczna nauka będzie najskuteczniejsza (i najmniej bolesna).
Poza tym jeżeli z nauki zrobimy swoją rutynę, wejdzie nam ona w krew, podobnie jak przygotowania przed nauką. Robiąc coś inspirującego, bardziej się motywujemy, a nasz dzień będzie podporządkowany konkretnym działaniom.
Znajdź miejsce do nauki!
Niestety ciężko jest mówić o motywacji do nauki, gdy przychodzi nam pozyskiwać wiedzę w niesprzyjających warunkach. Warto to zmienić i poszukać sobie własnego miejsca, takiego, gdzie będziemy mieć spokój, ale i dostęp do niezbędnej wiedzy, a także będzie to dla nas po prostu wygodne i komfortowe. To pozwoli nam na całkowite skupienie się na danym materiale, a tym samym nic nie będzie nas rozpraszać. Przestrzeń powinna być odpowiednio czysta, ułożona i ze wszystkimi niezbędnymi materiałami pod ręką.
Zacznij się nagradzać za naukę!
Co to za przyjemność z nauki, gdy nie ma z tego nagrody? Oczywiście największą gratyfikacją będzie dla nas osiągnięcie wyznaczonego celu, ale zanim do tego dojdzie, możemy dodatkowo się nagradzać właśnie po to, by zmotywować się do dalszej nauki. Krok po kroku zacznijmy realizować swoje założenia poprzez niewielkie cele, a bezpośrednio doświadczymy, że droga, którą zmierzamy, ma sens. Osiągając małe zwycięstwa, będziemy widzieć wyraźnie, że nasz długoterminowy cel jest w zasięgu ręki. Satysfakcja gwarantowana.
Ucz się razem z innymi ludźmi!
Dla wielu z nas samodzielna nauka wydaje się najlepszym rozwiązaniem, bo w całości skupiamy się na materiale. Jak się jednak okazuje, wspólne uczenie się, ma także mnóstwo zalet. Przede wszystkim mając partnera do poszerzania wiedzy, łatwiej będzie nam ją przyswajać, jednocześnie będziemy musieli na bieżąco sprawdzać, czy to czego się uczyliśmy, rzeczywiście zostało zapamiętane. To pozwoli na utrwalenie wiedzy, a także stałe monitorowanie postępów. Nie trzeba przy tym spotykać się twarzą w twarz, jest przecież całe mnóstwo różnych komunikatorów do wykorzystania.
Zmotywować musimy się sami, ale jest wiele możliwości, które nam to ułatwiają. Nauka może być przyjemnością, konieczne jest tylko odpowiednie nastawienie. Nie chodzi o to, by siedzieć X godzin, bo jest to męczące i nie przyniesie rezultatów, chodzi o to, by w pozyskiwaniu wiedzy znaleźć przyjemność i uczyć się na własnych warunkach i w sposób, który rzeczywiście nam pomoże.
brak komentarzy