L4 w ciąży – co trzeba wiedzieć?
Chociaż wiele mam pracuje do ostatnich dni przed porodem warto wiedzieć, że często ze względów zdrowotnych zmuszone są do przejścia na zwolnienie lekarskie. Jeżeli planujesz powiększyć rodzinę, aktualnie jesteś w ciąży musisz mieć świadomość, że pracownica w stanie odmiennym podlega szczególnej ochronie prawnej. Co trzeba wiedzieć o L4 w ciąży?
- L4 w ciąży – kto i kiedy może je wystawić?
- Jak długo można przebywać na L4 w ciąży?
- Zwolnienie lekarskie w ciąży a prawo do zasiłku chorobowego
- Na czym polega kontrola L4 w ciąży?
L4 w ciąży – kto i kiedy może je wystawić?
Sam fakt ciąży nie przesądza o konieczności zaprzestania obowiązków zawodowych, w przypadku braku wskazań zdrowotnych L4 w ciąży nie przysługuje. Zwolnienie lekarskie w ciąży należy się kobiecie w razie choroby lub sytuacji zdrowotnej, które zagraża prawidłowemu rozwojowi płodu. Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że istotne znaczenie ma również profilaktyka w związku z zagrożeniem ciąży.
O tym, czy istnieją jakiekolwiek wskazania medyczne do zwolnienia lekarskiego w ciąży decyduje lekarz. Najczęściej jest to ginekolog, jednak wiedz, że L4 w ciąży może wystawić Ci również lekarz innej specjalizacji, której dotyczą Twoje dolegliwości.
Jak długo można przebywać na L4 w ciąży?
Okres, na który lekarz wystawia L4 warunkowany jest Twoim stanem zdrowia, przebiegiem ciąży, jednak nie może być dłuższy niż do dnia, w którym zachodzi konieczność przeprowadzenia kolejnego badania. W czasie ciąży możesz przebywać na zwolnieniu lekarskim do 270 dni, co w przeliczeniu daje 9 miesięcy. Prawo do L4 w ciąży masz niezależnie od tego, czy choroba związana jest z Twoim odmiennym stanem.
Pamiętaj, że jeśli przed porodem nie chcesz korzystać z L4, masz prawo do wykorzystania 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Możesz rozpocząć go składając wniosek u pracodawcy wraz z zaświadczeniem lekarskim o planowanym terminie porodu.
Zwolnienie lekarskie w ciąży a prawo do zasiłku chorobowego
Podczas ciąży zasiłek chorobowy wypłacany jest według takich samych zasad, jak w przypadku innych przyczyn niezdolności do podjęcia obowiązków zawodowych. Pracodawca pokrywa Twoje wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33 dni w roku przebywania na L4 w ciąży. Po upływie tego czasu to ZUS przejmuje obowiązek pokrycia zasiłku chorobowego.
W odróżnieniu od „zwyczajnego” zwolnienia lekarskiego podczas L4 w ciąży przysługuje Ci 100% średniomiesięcznego wynagrodzenia. Każdego miesiąca otrzymasz swoje całe uposażenie pod warunkiem, że lekarz wpisze w druku L4 kod B, który uprawnia Cię do pełnej wysokości zasiłku. 100% wynagrodzenia należy Ci się też za czas pobytu w szpitalu podczas ciąży.
Na czym polega kontrola L4 w ciąży?
W czasie zwolnienia lekarskiego w ciąży powinnaś przebywać pod adresem, który jest wskazany na druku L4. Jeżeli podczas L4 w ciąży zamierzasz zmienić miejsce pobytu, poinformuj o tym fakcie płatnika zasiłku.
Uprawnienie do kontroli prawidłowości wykorzystania L4 w ciąży ma zarówno Twój pracodawca, jak i ZUS. Przebywając na zwolnieniu lekarskim w ciąży musisz wykorzystać czas zgodnie z jego celem, w przeciwnym wypadku możesz utracić prawo do zasiłku chorobowego.
brak komentarzy