Nauczanie, studia, szkoła… przez internet – jak radzi sobie edukacja w okresie epidemii?
E-lekcje, wykłady na specjalnych platformach lub Skype… Jak wygląda edukacja przez internet w czasie pandemii? Co z egzaminem ósmoklasisty i maturami? I czy w tym roku odbędą się obrony online?
Edukacja w czasie epidemii koronawirusa
Rozporządzenia Ministra dotyczące organizacji pracy szkół w czasie epidemii mówią o tym, że szkoły nadal mają realizować podstawę programową, wystawiać uczniom oceny, a to, w jaki sposób będą przeprowadzane lekcje, zależy już od dyrekcji. Z założenia dyrektor szkoły miał więc w porozumieniu z nauczycielami określić najlepszy sposób realizowania zajęć, zwracając uwagę na równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu. Czy to się udało?
O to należałoby zapytać uczniów i nauczycieli, którym wciąż trudno się odnaleźć w obecnej sytuacji. Niestety podstawa programowa jest tak rozbudowana, że nie pozostawia swobody ani nauczycielom, ani uczniom. Problematyczna okazała się również sama komunikacja między nauczycielami… Nauczyciel z historii chce pracować na platformie WSiPnet, polonistka na Classroom, a jeszcze inny pedagog każe wykonywać zadania w zeszycie i przesyłać zdjęcia… W efekcie uczniowie codziennie dostają masę zadań na różnych platformach, w których trudno się odnaleźć. Do tego wszystkiego dochodzi Librus, który nie wytrzymuje przeciążenia, a jego awarie jeszcze bardziej utrudniają komunikację nauczycieli z rodzicami i uczniami.
Jednak ta sytuacja nie jest jeszcze aż tak zła, w porównaniu do tego co dzieje się na wsiach i w mniejszych miejscowościach, gdzie wiele rodzin ma ograniczony dostęp do internetu. Największy problem pojawia się w domach, gdzie jest tylko jeden komputer (lub wcale go nie ma), 4 dzieci, a do tego rodzice, którzy ze względu na pandemię również muszą pracować zdalnie…
Materiały do nauki przez internet
Jak widać, nauczanie przez internet dostarcza wielu trudności, mimo to jakoś musimy odnaleźć się w tej sytuacji. Pomocne okazują się bezpłatne narzędzia do zdalnej edukacji takie jak Google Classroom, gdzie nauczyciele mogą tworzyć wirtualne klasy i zadawać zadania uczniom (ta usługa często wykorzystywana jest na uczelniach wyższych). Warto również skorzystać z Google Arts & Culture czy Google Earth, które sprzyja nauce geografii. Również na YT dostępnych jest wiele ciekawych treści edukacyjnych. Z kolei w powtórce lektur szkolnych pomaga Teatr Telewizji. Materiały do zdalnej nauki można również znaleźć na stronie epodreczniki.pl czy gov.pl/web/zdalnelekcje.
Egzaminy i matury w czasie pandemii
A co z egzaminem ósmoklasisty i maturami? Póki co zostały one przesunięte, jak podał Premier, nie odbędą się wcześniej niż w drugiej połowie czerwca. Jednak dokładna data zostanie podana uczniom co najmniej 3 tygodnie przed egzaminami. Póki co do 26 kwietnia szkoły i uczelnie są zamknięte, a lekcje nadal mają odbywać się przez internet.
Podobny problem pojawia się również na uczelniach wyższych, gdzie zbliża się sesja, a także egzaminy dyplomowe. Wiele uniwersytetów pracuje już nad wdrożeniem obron online. Uczelnie lepiej niż szkoły radzą sobie z edukacją przez internet, wykłady prowadzone są online, a studenci wykonują zadania na specjalnych platformach. Taka forma edukacji miała miejsce na wielu uniwersytetach jeszcze przed wprowadzeniem stanu epidemii.
jeden komentarz