Standaryzacja w Lean Manufacturing, dlaczego jest taka ważna, jakie daje korzyści?
Standaryzacja pracy jest coraz częściej wdrażana, a to z racji korzyści, jakie daje firmom. Dzięki niej ustalane są konkretne cele, zadania, metody i czas pracy. Jest to element Lean Manufacturing, czyli koncepcji zarządzania procesem produkcji, którego podstawą był System Produkcyjny Toyoty. Dlaczego standaryzacja jest tak istotna i co warto o niej wiedzieć?
Lean Manufacturing – co to jest?
Lean Manufacturing to zbiór wielu narzędzi, a standaryzacja jest podstawą (więcej dowiesz się na cgrowth.pl), pierwszy raz wspomniano o tej koncepcji pod koniec lat 80. XX wieku. Powstała ona na bazie zasad i narzędzi stosowanych przez japońską spółkę Toyota Motor Company. Lean Manufacturing stosowane jest w przedsiębiorstwach produkcyjnych, choć nie tylko. Szerzej ta koncepcja nazywana jest Lean Management, wówczas znajduje ona zastosowanie w wielu firmach z różnych branż, np. w sektorze usług, przedsiębiorstwach logistycznych, budowlanych, informatycznych, w szkolnictwie wyższym, instytucjach sektora publicznego czy w służbie zdrowia.
Czym jest standaryzacja?
Standaryzacja to podstawa koncepcji Lean Manufacturing. Jest to metoda organizacji pracy, która pozwala udoskonalić proces produkcji, zwiększyć wydajność, lepiej wykorzystać czas pracy. Bez wdrożenia standaryzacji w przedsiębiorstwie, efektywność pracowników różni się między sobą. Każdy pracuje w inny sposób, niektórzy mają mniejszą wydajność, nie osiągają poziomu doświadczonych pracowników itp. Aby jednak wdrożyć pracę standaryzowaną w firmie, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Koncepcja znajdzie zastosowanie, jeśli praca jest oparta na działalności człowieka, jest powtarzalna, a przy tym uwzględnia tempo, czas taktu, sekwencję czynności i zapas standardowy. Ważne jest również zaangażowanie wszystkich pracowników, bez tego standaryzacja nie przyniesie efektów.
Opracowanie standardu pracy
Tworząc standard pracy w danym przedsiębiorstwie, warto pomyśleć o różnych formach, np. instrukcji, podręcznika, karty pracy. Mogą być one uzupełnione o rysunki czy zdjęcia, by lepiej przedstawić wdrażane zasady. Standard powinien obejmować wytyczne opisujące działania krok po kroku dla każdego pracownika. Ponadto należy dołączyć wskazówki informujące o tym, jak wykonać daną pracę bezpiecznie, dokładnie, wydajnie, a przy tym jak zachować się na stanowisku pracy i jak weryfikować jakość.
Jakie korzyści daje standaryzacja?
Wdrożenie standaryzacji przyniesie przedsiębiorstwom sporo korzyści. Ustalony zostanie schemat prawidłowej pracy, kolejność wykonywanych czynności przy użyciu określonych narzędzi itp. Standaryzacja ułatwia szkolenie nowych pracowników, zwiększa wydajność, powtarzalność, wpływa na poprawę jakości pracy. Zastosowanie tej koncepcji umożliwia też łatwiejsze rozwiązywanie problemów i poprawia efektywność całego procesu produkcyjnego.
brak komentarzy