Pieniądze, Praca, Zarobki

Najlepiej płatne zawody w USA

Flaga Stanów Zjednoczonych

Stany Zjednoczone kojarzone są z państwem, w którym można sporo zarobić. Jest w tym trochę prawdy. Osoby wykształcone, z konkretnymi umiejętnościami, dostaną lepiej płatną pracę niż ci sami specjaliści w Polsce. W USA szczególnie cenione są określone branże. Z roku na rok ich popularność może się zmieniać, jednak w czołówce znajdują się zawody związane z medycyną i informatyką. Jaka praca jest więc w Stanach Zjednoczonych najbardziej opłacalna?

Zawody związane z medycyną

Niezmiennie w rankingach na najlepiej płatne zawody w USA królują te związane z medycyną. Warto jednak wspomnieć, że osoby, które mogą liczyć na świetne wynagrodzenie, są bardzo dobrze wykształcone, uczyły się na znanych amerykańskich uniwersytetach, przeszły różnego rodzaju kursy itp. Wykształcenie wyższe w USA jest płatne, a medycyna nie należy do najtańszych kierunków. Trzeba sporo zainwestować, żeby zostać lekarzem w Stanach Zjednoczonych, jednak jest to opłacalne.

Chirurg rocznie może średnio zarobić ponad 350 000 dolarów. Narzekać nie może również psychiatra z zarobkami powyżej 200 000 dolarów rocznie. Dobrze opłacani są także anestezjologowie, ginekolodzy, interniści, lekarze pierwszego kontaktu oraz dentyści. Zadowalające zarobki mają również kierownicy aptek i aptekarze.

Zawody związane z technologią

Na duże wynagrodzenia mogą liczyć również specjaliści związani z nowymi technologiami. Najwyższe zarobki otrzymują osoby, na takich stanowiskach jak software development manager, software architect, enterprise architect i software engineering manager. Ci zarabiają rocznie dużo powyżej 100 000 dolarów. Wiele zależy oczywiście od umiejętności, doświadczenia, ale i firmy. W branży informatycznej jednak nie oszczędza się na pracownikach, wręcz przeciwnie, są oni doceniani.

Specjaliści ds. marketingu i PR

PR i marketing to branże, które w USA są bardzo popularne. Są one niezbędne na wielu płaszczyznach. Ze specjalistów PR korzystają politycy, wielkie korporacje, biznesmeni czy celebryci. Osoby, które wiedzą, jak ogarnąć wizerunkowy kryzys, mogą liczyć w Stanach Zjednoczonych na duże wynagrodzenie. Muszą być oczywiście dobrzy w swoim fachu. Najwięcej zarabiają specjaliści pracujący z czołowymi amerykańskimi politykami i dużymi firmami. Taki osoby muszą być dobrze wykształcone i posiadać bogate doświadczenie. Najlepsi mogą liczyć na zarobki przekraczające 200 000 dolarów rocznie.

Prezesi firm

Na wysokie zarobki mogą liczyć również prezesi wielkich firm. W USA nie brakuje korporacji, które zasięgiem obejmują cały świat. Ich siedziby najczęściej znajdują się w takich miastach jak Nowy Jork czy Los Angeles. Średnia zarobków prezesów firm wynosi rocznie blisko 200 000 dolarów. Zdarza się, że niektórzy zarabiają jeszcze więcej. Jeśli zajmują się nowymi technologiami, wprowadzają różnego rodzaju innowacje, które doceniane są branży na całym świecie, lub są przełomowe, wówczas można liczyć na wyższe wynagrodzenia. Dobrze opłacani są prezesi, ale i specjaliści pracujący w tzw. Dolinie Krzemowej w Kalifornii.

Tematyka , ,

O autorze Luiza Zawierucha