Nauka

Jak nauczyć się angielskiego 5 popularnych sposobów

Kobieta z książkami na łóżku

Nauka języka angielskiego dziś towarzyszy nam właściwie od dzieciństwa. Już nawet 3-latki poznają pierwsze słowa i używają ich zamiennie z polskimi określeniami. Dawniej ten język traktowany był trochę po macoszemu. Wiele osób, które chciały osiągnąć dany poziom zaawansowania, musiało decydować się na dodatkowe kursy, by podszkolić swoje umiejętności. Dziś język można przyswajać na różne sposoby. Jak nauczyć się angielskiego?

Nowoczesne kursy języka angielskiego

Obecne kursy angielskiego różnią się od tych oferowanych jeszcze kilka lat temu. Dawniej były one powielaniem tego, czego uczono w szkole. Koncentrowano się głównie na gramatyce. Nowoczesne kursy języka angielskiego przeznaczone są do osób, które chcą nauczyć się swobodnej komunikacji. Lekcje nastawione są na praktykę, poznawane jest nowe słownictwo, kursanci uczą się, jak myśleć po angielsku. Takie kursy realizowane są na różne sposoby. Dostępne są roczne kursy językowe, wakacyjne lub indywidualne. Niektóre szkoły organizują również lekcje online.

Nauka języka przez seriale i muzykę

Skutecznym sposobem na naukę języka jest oglądanie seriali i słuchanie piosenek po angielsku. Dzięki temu można poznać nie tylko słownictwo, ale też wymowę. W filmach używane są także potoczne zwroty, które funkcjonują w życiu codziennym. Warto je znać podróżując do obcego kraju. Seriale można oglądać z napisami. Niektórzy preferują polskie, inni angielskie. Nie ma to znaczenia, należy samemu zdecydować, za pomocą którego rozwiązania przyswajamy najwięcej słów.

Czytanie artykułów i książek po angielsku

Naukę angielskiego można połączyć z czymś praktycznym i pożytecznym. Dzięki czytaniu artykułów i książek w obcym języku łatwiej będzie zacząć myśleć po angielsku. Na początku warto zacząć od literatury, którą dobrze znamy po polsku. Szybciej zrozumiemy kontekst zdań i zapamiętamy mnóstwo nowych sformułowań czy słów. Podczas takiej lektury warto zapisywać to, czego nie znamy i sprawdzać na bieżąco w słowniku nowe zwroty.

Aplikacje do nauki języka

Większość osób korzysta teraz ze smartfonów, co można wykorzystać również w nauce języka. Wiele jest bezpłatnych aplikacji, za pomocą których możliwe jest poznawanie nowych słów po angielsku. Można nawet wybrać, jaka kategoria zwrotów interesuje nas najbardziej, z jakiego poziomu słownictwo chcemy poznać itp. Wśród popularnych aplikacji do języka angielskiego wymienia się Duolingo, Memrise czy WordBit. Niektóre z nich codziennie przypominają o nowym słownictwie i wyświetlają je na ekranie.

Praktyczna nauka języka

Niektórzy polecają, by przed rozpoczęciem nauki, zrobić listę słów, które uznajemy za ważne w tym języku. Najczęściej jest to słownictwo, które używane jest w mowie potocznej, przyda się w codziennym życiu, załatwianiu spraw, rozmowie ze znajomymi. Warto ułożyć z nimi zdania, by zapamiętać ich użycie. Muszą to być jednak takie sformułowania, które będą nam się z czymś kojarzyły. Można też naklejać w domu małe kartki z angielskimi zwrotami, które chcemy zapamiętać. To również praktyczny sposób na zapamiętanie nowych słów.

Tematyka

O autorze Luiza Zawierucha