Praca

Feedback – co to? Popularne zwroty korpomowy

Dyskusja przy stole

O korpomowie słyszał pewnie każdy. Jeśli nawet nie o samym tym określeniu, to na pewno asap czy fakap nie są nikomu obce. Korpomowa najczęściej spotykana jest w wielkich firmach, chociaż zdarza się, że przenika ona do codziennego życia. Powstała głównie przez wejście w użycie angielskich zwrotów, używanych w zagranicznych korporacjach. Co to jest feedback, FYI czy openspace? O tym dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

ASAP

To niekwestionowany król w korpomowie, a styczność miał z nim pewnie każdy, kto pracuje zarówno w wielkich korporacjach, jak i mniejszych firmach. Określenie na tyle spodobało się Polakom, że jest używane również w mowie potocznej. ASAP to skrót od angielskiego „as soon as possible”, czyli w tłumaczeniu „jak najszybciej to możliwe”. Dostając maila z ASAP-em w tytule, należy porzucić wszystkie wykonywane czynności i zmienić listę priorytetowych zadań uwzględniając nowe wymagania.

Fakap

Jak ktoś nie dowiedział się, co oznacza ASAP i nie zajął się nim w pierwszej kolejności, prawdopodobnie zaliczył fakapa. Angielski zwrot z wulgaryzmem w tle (fuck-up) oznacza, że ktoś czegoś nie zrobił lub zrobił to źle i jest to bardzo delikatne i cenzuralne wytłumaczenie tego określenia.

Deadline

Deadline właściwie może łączyć się z ASAP-em i fakapem. Określenie oznacza ostateczny termin, w którym należy się z czymś wyrobić, np. z jakimś zleceniem. Jeśli nie zrobimy tego na ASAP, wówczas czeka nas niezły fakap.

Feedback

Feedback lub fidbak to po prostu informacja zwrotna, np. od klienta lub od pracownika. W polskim tłumaczeniu można nazwać tym po prostu „reakcję”.

FYI

Najwięcej problemów ze zrozumieniem jest ze skrótami. Nawet osoby, które znają w jakimś stopniu język angielski, mogą mieć problemy z ich rozszyfrowaniem. FYI to nic innego jak „for your information”. Oznacza to tyle, co „do twojej wiadomości”.

Openspace

Choć trudno w to uwierzyć, niektórzy openspace zapisują w spolszczonej wersji jako ołpenspejs. Wygląda to tak źle, jak samo znaczenie tego słowa. Pracownicy korporacji w większości nienawidzą tego, ale nic nie mogą z tym zrobić. Openspace to otwarta przestrzeń biurowa. Oznacza to, że osoby pracują jedna obok drugiej, jak na hali produkcyjnej. Nie mają wydzielonych indywidualnych biur.

Fokusować się

Fokusować się weszło już do mowy potocznej. Pochodzi od angielskiego „focus”, co oznacza skupiać się, koncentrować się na czymś. Wiele osób używa tego słowa, chcąc zabłysnąć w mediach lub wśród znajomych.

Forłardować

Forłardować pochodzi od „forward”. Oznacza to tyle, co przekazać dalej i w tym kontekście dotyczy to najczęściej wysyłanych maili.

Case

Case lub kejs to po prostu sprawa. Dotyczy ona czegoś, na czym aktualnie się fokusujemy.

Pan Kanapka

Pan Kanapka znany jest w wielkich korporacjach. Określenie oznacza osobę, która codziennie rano przychodzi do biura z torbą/wózkiem jedzenia. Najczęściej są to kanapki lub sałatki, które pracownicy mogą nabyć.

Mieć kola

Zwrot ten odnosi się do czasownika „call”, czyli dzwonić. Mieć kola oznacza tyle, co czekać na połączenie telefoniczne lub przez Internet. Przeważnie dotyczy to ważnych rozmów służbowych, nie tych towarzyskich.

Tematyka

O autorze Luiza Zawierucha